BDDK Başkanı Akben’den kredilerle ilgili önemli açıklama

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Lideri Mehmet Ali Akben konuşmasının devamında şu tabirleri kullandı: 

Son periyotlarda baktık ki bu kredilerin bir kısmı döviz, altın üzere muhtaçlığı olmayanların da bu alana yönlendiğini gördük, haliyle bu kararı alma durumunda kaldık.

Döviz borcu olan, döviz yükümlülüğü olan firmalarla, şirketlerle bir sorun yok, onların borç almasında sorun yok, gördük ki TL kredilerle döviz alınıp uzun durum içerisinde kalıp döviz durumu tuttuğunu gördük, bunun yapılmaması gerektiğini, istediğimiz alanlara yönlendirilmesi gerektiğini söz ettik.

“BUNUN SERMAYE DENETİMİ SERMAYENİN YÖNLENDİRİLMESİ İLE ALAKASI YOK”

Bankacılık kanunun temel başlıklarından biri kredi sisteminin aktif halde çalışmasını temin etmek. Bankacılık kanunun temel başlıklarından biri de mevduat sahiplerinin haklarının korunmasını sağlamak. Gayemiz ucuz kredinin, yönlendirilmiş alanlarda kullanılmasını sağlamak. Bunun sermaye denetimi sermayenin yönlendirilmesi ile alakası yok.

Kaynağı varsa döviz alabilir, istediği yatırımı yapabilir, bankalardan sizin kaynağınız olmayan kaynağı alıyor, ucuz bir halde bunu sağlıyorsanız, bu krediyi belirlediğimiz alanlarda kullanın diyerek yaklaşıyoruz.

32 sayılı kararda değişiklik yapılması için sermaye hareketlerini kısıtlayıcı niteliğe sahip olması gerekiyor, bizim aldığımız karar sermayenin transferi değiştirmiyor, bu türlü bir tesiri yok, şirketlerin bankalardan temin ettiği TL kredinin nereye gittiğini belirliyoruz, kanun bize bu yetkiyi vermiş.

ÜÇ KURALI BİRDEN OLUŞTURMASI GEREKİYOR

Bağımsız kontrole tabi şirketler olsun, bilançodaki bu paha 15 milyon TL’nin üzerinde bir döviz karşılığını tabir etsin dedik.

Üç koşulu birden oluşturması gerekiyor ve bu şirketler bazında uygulanan bir şey, ortaklara şahıslara uygulanan bir durum değil.

Üç kuralı tıpkı anda sağlayan şirket sayısı muhtemelen 300 üzerinde şirket varsayılıyor, canlı bir data sayılarda değişiklik olması kelam konusu.

Bu tıp kararlar alındığında mutlak suretle bu kararların bir kadro tesirlerinin olması zati olası, neden Cuma akşamı alındı, tenkitleri var, iki günlük bir müddet verilerek, bu işlerin pekiştirilmesi, itirazların yahut eksik kalan tarafların yahut yönetilmesi gereken tarafların ne olduğu konusunda, bu kararların bu türlü alınması doğal.

Bankalara açıklamalarımız oldu, muğlak kalan, anlaşılması güç olan alanlarla ilgili önümüzdeki günlerde yeni açıklamalar yapacağız, piyasayı daha rahatlatıcı hale getireceğiz. Kararın güzelleştirmesi gereken alanları olacaktır.

İYİLEŞTİRMELER DIŞINDA BDDK’NIN YENİ ADIMLARI VAR MIDIR?

Geçen haftalarda hem konut hem de kredi kartları ile ilgili açıklamalarımız oldu, canlı bir süreç yaşıyoruz, iktisat canlı, kredi büyümesi çok yüksek, bu iktisadın canlı olduğunu gösteriyor.

Ekonominin öteki üniteleriyle merkez bankamızla, hazine bakanlığımızla gerekli gördüğümüzde toplantılar yapıyoruz, bunlar olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir