Japonya’da Meari Tayfunu alarmı: Tren seferleri durdu, uçuşlar iptal oldu

Yaklaşık 3 haftadır rekor sıcaklık bedelleri ile gayret eden Japonya’yı bu defa Meari Tayfunu vurdu. Akşam saatlerinde Shizuoka eyaletinde karaya çıkan tayfun, birçok bölgede şiddetli yağış ve rüzgara neden oldu.

Hokuriku, Kanto ve Tohoku bölgelerindeki kimi kesitlerde su baskınları yaşanırken, ırmaklardaki su düzeyleri kritik seviyeye ulaştı.

Tayfunun yol açtığı sert rüzgarlar nedeniyle en az 191 uçuş iptal edilirken, Tokyo ile Ceddimi ortasındaki tren seferleri süreksiz olarak askıya alındı. Tokyo ve etrafındaki Chiba, Saitama, ve Kanagawa eyaletlerinden geçen tren çizgilerindeki seferlerde de gecikmeler yaşandı.

JMA: “Sel ve heyelan riskine dikkat”

Japonya Meteoroloji Ajansı (JMA), tayfunun bu gece itibariyle tesirini artıracağı ve yarın sabaha kadar şiddetli rüzgarlar ve yağışlara neden olacağı ikazında bulunurken, riskli bölgelerde yaşayan sakinlere yüksek dalgalar, su baskınları, toprak kaymaları ve fırtına riskine karşı tetikte olma daveti yapıldı. Lokal otoriteler, tahliye buyrukları ve toplu taşıma çizgilerinde yaşanabilecek aksamalar için yeni bilgileri takip etme ikazında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir