CHP’li Torun: ‘Kanal İstanbul’ dediniz 800 bin fark yediniz

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın 2023 yılına ilişkin bütçe kanun teklifi görüşmeleri Kanal İstanbul tartışmasıyla başladı. CHP Genel Lider Yardımcısı Seyit Torun, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’u, “Parti programınızda ‘Belediye alanlarında düzenleme yapmadan evvel belediyelere danışılması prensibimiz olacak’ diyorsunuz. Pekala bu projeyi yapmadan evvel İstanbul Büyükşehir Belediyemize danıştınız mı? Kanal İstanbul vaadi verdiğiniz son lokal seçimde 800 bin fark yediniz. İstanbul halkı 800 bin oy farkıyla Kanal İstanbul’a ‘hayır’ dedi” kelamlarıyla eleştirdi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 2023 yılına ait bütçe kanun teklifi görüşmeleri sürüyor. CHP Genel Lider Yardımcısı Seyit Torun, Bakanlığın İLBANK ve Bakanlık tarafından kredi, hibe ve dayanak konusunda ayrımcılık yaptığını söz ederek, İLBANK’ın 2021 yılı faaliyet raporundaki bilgileri paylaştı.

Torun, “191 belediye projesi yüzde 100 hibe ile bitirilmiş. Bu 191 projenin 188’i yani yüzde 98,4’ü Cumhur İttifakı ve kayyum belediyelerine ilişkin. CHP’li belediyelerin oranı ise yalnızca yüzde 1. Buradan iktidar belediyelerinin projelerine aktarılan kaynak 333 milyon lira” dedi. Torun, şunları söyledi.

BELEDİYELERİMİZE VERİLEN KATKI, KREDİ DAHİL YÜZDE 5 BİLE DEĞİL

* Yalnızca Konya ve Trabzon’daki iktidar belediyelerinin işlerine ayrılan kaynak, bizim 248 belediyemizden 1,5 kat daha fazla. Örneğin; İstanbul’da 14 belediye projesine 126 milyon lira takviye verilmiş. Bunların tamamı AK Parti belediyesi. Fakat İstanbul Büyükşehir Belediyemiz ve 14 ilçe belediyemize tek kuruş kaynak sağlanmamış.

* Ayrıyeten yüzde 100 hibe ve yüzde 100 kredi takviyesi verilen projelerin toplamına bakıyoruz. 2021’de 438 iş bu halde bitirilmiş. Bunlardan yüzde 95’i yeniden Cumhur İttifakı ve kayyum belediyelerine ilişkin. Ülke nüfusunun yarısından fazlasını yöneten belediyelerimize verilen katkı ise kredi dahil yüzde 5 bile değil. Hani Necip Fazıl diyor ya ‘Bu taksimi kurt yapmaz kuzulara şah olsa…’

* Artık İLBANK’ın bütçesini artırıyorsunuz. Biliyoruz ki bu bütçeden de belediyelere hakkaniyetli bir paylaşım çıkmayacak ve tekrar iktidar belediyelerine aktarılacak. ‘2019’dan 2020 sonuna kadar belediyelere 432 milyon TL nakdi yardım yaptık’ diyorsunuz. Bakanlığınız, 2019-2021 ortasında 994 belediyeye, 2 bin 628 araç yardımında bulunmuş. Bu araçların yüzde 97’si Cumhur İttifakı ve kayyum belediyelerine gönderilmiş. Bu da yetmemiş üzere 5 araç da saraya gönderilmiş. Bizim belediyelerimize yalnızca yüzde 3’lük yardım yapılmış.

TALEPLERİMİZ REDDEDİLİYOR

* Belediyelerimiz 2019 mahallî seçimlerinden bu yana Bakanlığınıza 331, İLBANK’a 484 talepte bulundu. Bu talepler ortasında hibe, kredi, proje takviyesi üzere talepler var. Taleplerin 318’i, yani yüzde 70’e yakını ya reddedildi ya da bekletiliyor. Belediyelerimiz bu müddet içinde Bakanlıktan 331 talepte bulundu. Bu taleplerin 297’si yani yüzde 90’ı ya reddedildi ya da şu an onay bekliyor. Bu tablo sahiden acı bir tablodur.

DAHA MALİYETİ BİLE HESAPLAYAMADINIZ

* Milletin hayrına olmayan ne varsa onu yapmakta ısrar ediyorsunuz. Bir Kanal İstanbul Projesi’dir tutturdunuz. Aklıselim olan herkesin karşı çıktığı bu projeye, yalnızca bir kişinin hayali olduğu için mecburen sahip çıkıyorsunuz. Ancak ihalelere girecek kimseyi bulamayıp, mecburen iptal ediyorsunuz.

* Daha projenin maliyetini bile hesaplayamadınız. Geçmişte Kanal İstanbul’un maliyeti 125 milyar lira denildiğinde taarruza geçtiniz. Genel Lideriniz, 18 Ocak 2020’de çıktı, ‘Kanal İstanbul’un inşa maliyeti 75 milyar lira olarak hesaplanıyor’ dedi. Lakin Ulaştırma ve Altyapı Bakanınız kısa bir mühlet sonra çıktı 15 milyar dolar yani şu anki kurla 279 milyar lira maliyet hesapladık dedi.

* Yeniden tıpkı Ulaştırma Bakanı geçen ay çıktı, ‘Kanal İstanbul’un maliyeti 20 milyar doları bulacak’ dedi. Yani bugünün döviz kuruyla, 372 milyar TL maliyet açıkladı. 2 sene evvel 125 milyar lirayı eleştirenler, artık 372 milyar lira maliyet hesaplar hale geldi. Allah kimseyi bu duruma düşürmesin.

İSTANBUL HALKI, 800 BİN OY FARKIYLA HAYIR DEDİ

* Sizin kendi parti programınızda, ‘Belediye alanlarında düzenleme yapmadan evvel belediyelere danışılması prensibimiz olacak’ diyorsunuz. Pekala bu projeyi yapmadan evvel İstanbul Büyükşehir Belediyemize danıştınız mı? Bırakın müşavereyi, siz Kanal İstanbul’u eleştirdi diye sayın Ekrem İmamoğlu hakkında soruşturma bile başlattınız. Çıktınız, hakikaten vatandaşla alay eder üzere, ‘Kanal İstanbul, Cumhurbaşkanımızın milletimize sorduğu, milletin de onay verdiği bir projedir’ dediniz. İstanbul halkının bu türlü bir onaydan haberi yok ancak ben şunu söylemek isterim. Bir onay arıyorsanız, şunu bilmeniz lazım, Kanal İstanbul vaadi verdiğiniz son lokal seçimde 800 bin fark yediniz. İstanbul halkı 800 bin oy farkıyla Kanal İstanbul’a ‘hayır’ dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir