Yabancı bankalardan seçim tahminleri: “Kim kazanırsa kazansın kurdaki yükseliş sürecek”

Yabancı finans kurumlarının Türkiye’de seçim sonrası periyoda ait kur tahlilleri devam ediyor. Morgan Stanley, seçim sonrasına ait dolar/TL tahlilinde seçimi kim kazanırsa kazansın kurda yükseliş öngörerek, seçim senaryolarına nazaran kurdaki beklentilerini açıkladı. HSBC de seçimler nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın, Türk lirasının zayıflayacağını öngördü.

Bloomberg HT’nin aktardığına nazaran HSBC, daha evvel 21 olarak açıkladığı yıl sonu dolar/TL beklentisini 24 düzeyine çıkardı. HSBC CEEEMEA Bölgesi Kur Stratejisti Murat Toprak tarafından kaleme alınan raporda, bozulan temeller ve TL’nin çok değerlendiğine dair işaretlerin kurda bankanın daha evvel öngördüğünden daha geniş bir düzeltmeye yol açabileceği belirtildi.

ORTA VE UZUN VADE VURGUSU

Raporda Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinin iktisat ve para siyasetinde, Türk lirasının orta ve uzun vadeli görünümünde tesirli olabilecek değişiklikler yaratabileceğinin altı çizildi. Türk lirasının döngüsel ve yapısal kırılganlıklarının ortada olduğunu dikkat çeken banka, daha evvel hazırladıkları birçok raporda vurguladıkları üzere yüksek negatif faizin, yüksek cari açığın, sistemli sermaye akışlarının yaşanmamasının, düşük Döviz rezervlerinin ve liralaşma siyasetinin sürdürülebilirliğine ait risklerin Türk lirası için öne çıkan zorluklar olduğunu belirtti.

HSBC’NİN DOLAR BEKLENTİSİ NE?

Bu değerlendirmelerin akabinde banka çeyrekler bazında dolar/TL beklentilerini üst çekti. Daha evvel yılın ikinci çeyreği için 19,5 kestirimini paylaşan banka bu iddiasını 20 düzeyine çıkardı. Üçüncü çeyreğin sonu itibariyle bankanın dolar/TL beklentisi 20’den 23’e yükseldi. Yıl sonu dolar/TL beklentisi ise 21’den 24’e çıkarıldı.

AŞIRI PAHALI TL VURGUSU

Bankanın raporunda Türk lirasının çok bedelli olduğuna yönelik saptamalar da yer aldı. Banka raporunda, zayıf temeller göz önünde bulundurulduğunda, bu değerlemenin, dolar/TL’deki görece uzun istikrar periyodundan sonra, Türk lirasının görünümünü pahalandırmak için düzgün bir araç olduğunu belirtti.

Banka kurda Ağustos 2022’den bu yana yavaş bir yükseliş ve baskılanmış tarihî volatilite ile karakterize edilen yeni bir rejim olduğunu belirtirken, bu türlü bir rejimin yüksek enflasyon bağlamında Türk lirasının değerlemesi üzerinde sonuçları olduğunu söz etti.

Raporda geçen yılın Ağustos ayından bu yana, Türkiye’de enflasyonun değerli ölçüde arttığı periyotta nominal efektif döviz kurunun yüzde 6,5 oranında azaldığı, birebir periyotta TÜFE’nin yaklaşık yüzde 25 artmış olmasının, kur ve enflasyon ortasındaki dinamiklerdeki güçlü farklılıklar olduğuna işaret ettiği vurgulandı.

MORGAN’DAN SEÇİM SONRASI İÇİN DOLAR/TL ANALİZİ

Morgan Stanley ekonomist ve stratejistleri de Dolar/TL’de seçim öncesinde keskin bir düzeltme beklemezken, kısa vadede risklerin üst istikametli olduğunu kıymetlendirdi. Kurum 14 Mayıs’taki seçimi kim kazanırsa kazansın birinci etapta kurun yükseleceğini öngördü.

Hande Küçük, Alina Slyusarchuk ve James K Lord’un ortalarında bulunduğu ekonomist ve stratejistlerin yayımladığı 5 Nisan tarihli raporda, “Seçimlere kadar Türk lirasını görece istikrarlı tutmak istikametindeki güçlü eğilim göz önüne alındığında, yerlilerin döviz süreçlerine yönelik düzenlemelerin artmasını ve TCMB tarafından liralaşma tarafında daha sıkı adımlar atılmasını bekliyoruz” denildi.

SEÇİMİ CUMHUR İTTİFAKI’NIN KAZANDIĞI SENARYO

Raporda seçimi Cumhur İttifakı’nın kazanması senaryosunda, düşük faiz siyasetinin süreceği, finansal şartlar ile piyasa faizlerinin alternatif araçlar ile bankacılık dalı düzenlemeleri ile belirlenmeye devam edeceği öngörüldü.

Bu senaryoyla ilgili şu değerlendirmeler yapıldı:

“Rusya ve Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Kurulu (GCC) üzere bölgesel ortaklardan gelen şartlı para akışları, düzenleyici adımlar ve etkin rezerv idaresi ile döviz kurundaki düzeltme birinci evrede sınırlansa da artan dengesizlikler göz önüne alındığında dolar/TL’de yılın son çeyreğinde keskin bir düzeltme bekliyoruz.

Bu, siyaset faizinde kısmi bir aksine dönüşü tetikleyebilir, lakin muhtemelen enflasyonda üst istikametli bir hareketle ve yeni bir makro siyaset çerçevesi getirilene kadar 2024’te gerçekleşecek bir resesyonla sonuçlanacaktır.”

SEÇİMİ MİLLET İTTİFAKI’NIN KAZANDIĞI SENARYO

Millet İttifakı kazanırsa, “politika faizini birinci evrede yüzde 30-35’e yükseltmenin ve yükselişin devam edeceği sinyalini vermenin kredibilite oluşumu açısından mantıklı göründüğü” söz edilen raporda, bu senaryoda, yıl sonuna kadar faizlerin yüzde 40-45 düzeyine çıkabileceği iddia edildi.

Raporda bu senaryoya ait şu tabirler paylaşıldı:

“Reel döviz kurunun başlangıç düzeyi ve ödemeler istikrarı kaynaklı baskılar muhalefetin zaferi senaryosunda da dolar/TL’de birinci evrede bir yükseliş olabileceğine işaret ediyor.

2024 prestijiyle manalı bir dezenflasyon süreci ile üç çeyreklik daralmanın akabinde 2024 ikinci yarısından sonra süratli bir toparlanma öngörüyoruz.

Tahvil getirileri daha cazip hale gelene kadar yabancı portföy akımlarının ağır bir biçimde dönmesi çok olası görünmüyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir