Brent petrolün varili 71 dolara indi (16 Mart 2023 petrol fiyatları)

Brent petrol kaç dolar?

Brent petrolün varili memleketler arası piyasalarda 74,22 dolardan süreç görüyor.

PETROL 15 AYIN EN DÜŞÜĞÜNÜ GÖRDÜ

Brent petrolde Aralık 2021 düzeyleri geri geldi. Yatırımcılar global talepteki toparlanma ile ABD finansal sisteminde gömülü riskleri değerlendirirken petrol piyasası, Suudi Arabistan’ın arz tehditlerine kulak asmadı.

Brent petrol bu hafta yüzde 10 düşerek 71 dolara indi.

Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 09.20 prestijiyle kapanışa nazaran yüzde 0,71 artarak 74,22 dolar oldu. Birebir dakikalarda Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün varili 68,02 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki dalgalanmada, dünya çapında bankalar için derinleşen kriz kaygılarının, Credit Suisse’nin, İsviçre Merkez Bankasından (SNB) 50 milyar franga yakın borçlanacağını duyurmasıyla bir ölçü hafiflemesi tesirli oldu.

Bankadan yapılan açıklamada, Credit Suisse’in likiditesini güçlendirmek için kararlı adımlar attığı ve teminatlı bir kredi tesisi ve kısa vadeli likidite imkanı kapsamında SNB’den 50 milyar İsviçre frangına yakın borçlanılacağı belirtildi.

ABD’de başlayan bankacılık krizinin akabinde Avrupa’da da Credit Suisse paniği yaşanması piyasaları kırılgan hale getirmiş, fiyatları aşağı taraflı baskılamıştı.

Dünyanın ikinci büyük petrol tüketicisi Çin’de talep toparlanmasına ait beklentiler de fiyatları destekleyen bir öge oldu.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) salı günü yayımlanan aylık petrol piyasası raporunda, Çin’in petrol talebine yönelik olumlu öngörülerde bulundu.

OPEC, OECD dışı ülkelerde petrol talebi artış öngörüsünü, Çin’de Covid-19 kısıtlamalarının kaldırılmasının akabinde ekonomik aktivitenin canlanması nedeniyle üst istikametli revize etti.

Uluslararası Güç Ajansı (IEA) da dün yayımlanan aylık petrol piyasası raporunda, global petrol talebindeki artışta, hava trafiğinde ve Kovid-19 kısıtlamalarının kaldırıldığı Çin’de beklenen toparlanmanın tesirli olacağını vurguladı.

ABD’nin ticari ham petrol stoklarında yaşanan artış ise talebin düşük seyrettiği algısı yaratarak fiyatların üst taraflı hareketini baskılıyor.

ABD Güç Enformasyon Yönetimi (EIA), ülkedeki ticari ham petrol stoklarının geçen hafta yaklaşık 1 milyon 600 bin varil artarak 480 milyon 100 bin varile ulaştığını açıkladı. Piyasa beklentisi stokların 600 bin varil artacağı istikametindeydi.

Söz konusu periyotta ABD’nin akaryakıt stokları ise 2 milyon 100 bin varil düşüşle 236 milyon varile geriledi.

Brent petrolde teknik olarak 74,66 ile 75,32 dolar aralığının direnç, 73,66 ile 73,32 dolar aralığının ise takviye bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Dünya petrol piyasasına taraf veren petroldür. Londra Brent ya da Brent Blend olarak da bilinir. Çıkaran şirket Shell tarafından “Brent Goose” ismi verilmiş olup, içeriğinde %0,37 oranında sülfür bulunur ve bu da Brent Petrol’ün işlenmesi daha kolay olan “tatlı petrol” sınıfında yer almasını sağlar.

Ham petrolü işleyen rafineriler için düşük sülfürlü yani tatlı dediğimiz petrolden akaryakıt yahut dizel yakıtı üretmek daha kolaydır. Bu bölgeden çıkarılan petrol tatlı ve hafiftir. Bu yüzden rafine edilmesi kolay münasebetiyle akaryakıt ve dizel yakıt üretimi için uygundur. Ayrıyeten denizden çıkarıldığı için nakliyesi direkt deniz üzerinden uzak bölgelere gönderimini kolaylaştırır.

Petrolün fiyatı için nereden geldiği ve hangi bölgeden çıkarıldığı değer arz eder. Üretimi daha ucuz ve süratli olan daha çok talep görür. Denizden çıkarılan petrol ile karadan çıkarılan petrol fiyatı ortasında da fark vardır.

Kıstas kabul edilen ham petrol tipleri, WTI (Western Texas Intermediate), Brent ve Umman olup, WTI petrolü NYMEX, Brent petrolü ICE, Umman petrolü ise DME üzerinde süreç görmektedir. WTI Orta Amerika’dan, Brent petrolü Kuzey Denizi‘nden, Umman petrolü ise Orta Doğu‘dan çıkarılan petrollere verilen isimdir.
BRENT PETROLÜN 10 YILLIK GRAFİĞİ

SPK’nın internet sitesinde yer alan datalara nazaran; bir varil petrol 42 galon ham petrol eşdeğerindedir (159 litre).

Bir varil ham petrolden, 19,6 galon akaryakıt, 10 galon dizel yakıt ve ısıtıcı yakıt, 4 galon jet yakıtı, 1,7 galon ağır akaryakıt, 1,7 galon LPG ve 7,6 galon öteki türevler üretilebilmektedir.

Bütün ham petroller eş kıymette değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir