Yeni Yılda Sahiplenilen Sokak Hayvanları Çip Cezası Ödemeden Kimliklendirilecek

Kedi, köpek ve gelinciklerin mikroçip takılarak kayıt altına alınması müddetinin bitmesine az bir vakit kaldı. Yılbaşından sonra sokaktan sahiplenilen hayvanlar, belediye barınaklarına müracaat yapılarak, ceza uygulanmadan Ev Hayvanı Kayıt Sistemi’ne (PETVET) kaydedilebilecek.

Sürenin dolmasına 10 gün kala ülke genelinde şimdiye kadar yaklaşık 800 bin mesken hayvanı kimliklendirildi

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 26 Şubat 2018’de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmeliğiyle evcil kedi, köpek ve gelinciklerin mikroçip takılıp, kimliklendirilmesi için verilen müddet, 31 Aralık’ta sona erecek. Bu tarihe kadar hayvanlarına çip taktırmayanlara, 5199 sayılı kanun kapsamında 1634 TL ceza uygulanacak. Vilayet, ilçe müdürlüklerine ya da bakanlıkça yetki verilen kurum, kuruluş, gerçek yahut hükmî şahıslara ilgili beyannameyle müracaat yapılarak hayvanlar kayıt altına aldırılabiliyor. Mühletin dolmasına 10 gün kala ülke genelinde şimdiye kadar yaklaşık 800 bin mesken hayvanı kimliklendirildi.

Sokaktan sahiplenilen kimliksiz hayvanlar ceza uygulanmadan kimliklendirilecek

Tarım ve Orman Bakanlığı Besin ve Denetim Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgiye nazaran, yılbaşından itibaren sahipli kedi ve köpekler, 6 aylık yaşa kadar ceza uygulanmadan kayıt altına alınmaya devam edilecek. 6 aylıktan büyük kedi ve köpekler ise il, ilçe tarım ve orman müdürlükleri tarafından idari para cezası uygulandıktan sonra mikroçip uygulanarak kayıt altına alınacak. Yılbaşından itibaren sokaktan sahiplenilen kimliksiz hayvana mikroçip taktırılmak istendiğinde cezai müeyyide uygulanıp uygulanmayacağı da netleşti.

Buna nazaran, sokaktan sahiplenilen kimliksiz hayvanlar ceza uygulanmadan kimliklendirilecek. Hayvan barınaklarına müracaat yapılarak HAYBİS üzerinden oluşturulan ‘sahiplendirme belgesi’ ile ceza uygulanmadan mikroçip takılıp, kimliklendirilen hayvanlar, PETVET’e kaydedilecek.

Katalog üzerinden çiftlik üzere doğal ortamdan satışı yapılan hayvanlar da çip takılarak sahibine teslim edilecek

Kimliklendirilmeyen hayvanların veterinerler tarafından tedavilerinde de kısıtlama olmayacak. Bu hayvanlar, veteriner kliniklerinde kısıtlamaya tabi olmadan tedavi edilecek. Mikroçip takılmayan hayvanların tespiti, el terminalleri (mikroçip okuyucular) ile yapılacak. Rastgele bir aşı ya da tedavi uygulaması sırasında mikroçip bulunmadığı tespit edilen mesken hayvanları, vilayet, ilçe tarım ve orman müdürlüklerine bildirilecek ve sahibine para cezası uygulandıktan sonra mikroçip uygulanarak kayıt altına alınacak.

Öte yandan ​’pet shop’ olarak bilinen evcil hayvan mağazalarında kedi ve köpek satışı yasaklanmıştı. Katalog üzerinden çiftlik üzere doğal ortamdan satışı yapılan hayvanlar da çip takılarak sahibine teslim edilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir