Türkiye’den Meksika’ya “Proteo” teşekkürü: “Mirasını devam ettirmesi için…”

Türkiye, Meksika‘ya gönderilen yavru köpeğin arama kurtarma çalışmalarında ölen Proteo’nun “mirasını devam ettirmesini” umduğunu belirtti.

Meksika’da Türkiye’nin armağanının “insani yardımın limit ya da hudut bilmediğini gösterdiğini” söyledi. Yavru köpeğe şimdi bir isim verilmedi.

Sık sık sarsıntıların yaşandığı Meksika’da, felaket sonrası arama kurtarma çalışmalarında kullanılmak üzere, sivil ve askeri gruplar tarafından yetiştiriliyor.

Köpekler, ülkenin orta kısmını 2017’de vuran sarsıntının akabinde çok sayıda ömür kurtaran köpekler büyük ilgi görmüştü.

Daha sonra 6 Şubat’ta Türkiye ve Suriye’yi vuran sarsıntıların akabinde, Meksika kısa müddette enkaz altından ömür kurtarabilen arama kurtarma köpeklerini yolladı.

Bu köpekler ortasında, enkaz altından bir bayan ve erkeği çıkartan 9 yaşındaki Alman çoban köpeği de vardı.

YORGUNLUKTAN ÖLDÜĞÜ BELİRTİLMİŞTİ

Proteo, Türkiye’de öldü. Eğiticisi, köpeğin düşen enkaz nedeniyle öldüğü savlarını reddetti ve hayvanın, uzun seyahat ve çok soğuk şartlar altında saatlerce arama kurtarma çalışmalarına katıldığı için “yorgunluktan” öldüğünü söyledi.

Meksika Savunma Bakanlığı, Facebook sayfasında da Türkiye’nin armağan ettiği yavruyu “kolları açık bir şekilde” beklediklerini ve “Proteto’nun pati izlerinden gitmesini umduğunu” belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir