Fransa’da Macron hükümetine karşı sunulan gensoru önergesi reddedildi

Fransa’da muhalefetin emeklilik ıslahatına ait hükümete karşı meclise sunduğu ikinci ortak gensoru önergesi reddedildi.

Fransa’da Ulusal Meclis Genel Şurası’nda çok sağcı Ulusal Birlik (RN) partisinin gensoru önergesi oylamaya sunuldu.

Kabulü için salt çoğunluk (287 oy) gereken önergenin reddedilmesiyle hükümetin emeklilik ıslahatına ait tasarı, Ulusal Mecliste oylanmadan geçmiş oldu.

‘Reform’un yürürlüğe girmesi için Resmi Gazete’de yayımlanması gerekiyor.

Emeklilik yaşını kademeli olarak 64’e çıkaracak kanunla bir kişinin 2027’de emeklilik maaşının tamamını alabilmesi için 43 yıl boyunca prim ödemiş olması gerekecek.

‘Reform’a karşı çıkanlar, emeklilik yaşının 2 yıl daha uzatılmasını eleştirirken, bilhassa bayanlar için olumsuz tesirleri olacağını savunuyor.

Ne olmuştu?

Perşembe günü Fransa Başbakanı Elisabeth Borne, açıklandığı 10 Ocak’tan bu yana kitlesel grev ve protestolara neden olan tartışmalı emeklilik ıslahatının, meclis onayı gerekmeksizin yürürlüğe konacağını duyurmuştu. Borne, tasarının yasa haline getirilip yürürlüğe girmesi için Anayasa’nın 49’uncu unsurunun 3’üncü fıkrasının kullanılacağını açıkladı.

Fransa’da hükümetin ’emeklilik reformu’nun oylanmadan geçmesi için yetki kullanmasına karşı muhalefet kanadı, Ulusal Meclis’e gensoru önergesi verdi. Gensoruyu imzalayanlardan Sol ve çevreci partilerden oluşan Toplumsal ve Ekolojik Yeni Halk Birliği’nin (Nupes) açıklamasında, “Emmanuel Macron hükümeti yalnızca ülkede değil Ulusal Meclis’te de azınlıkta olduğunun farkına vardı” tabirlerine yer verildi. Ulusal Birlik (RN) partisi ikinci bir gensoru önergesi sundu. Hükümetin düşmesini sağlayacak gensorunun Ulusal Mecliste kabul edilmesi için toplam 287 milletvekilinin oyu gerekiyordu. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir