Tatar: BM hem suçlu hem güçlü

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, BM’nin KKTC topraklarına girdiğini lakin daha sonra olayların orta bölgede yaşandığı izlenimi vermeye çalıştığını belirtti, “Hem hatalı hem güçlüler, sorunun diplomasiyle çözülmesini isterim fakat bu yol önünde sonunda yapılacak” dedi.

‘AMAÇ TÜRKLER KAÇSIN‘

Krizi pahalandıran KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, orta bölgede kalan Türk ve Rumların ortak yaşadığı Pile köyünde yol muhtaçlığının 25 yıldır devam ettiğini belirterek, “BM bizi 25 yıldır oyalıyor. Pile’de binin üzerinde Türk yaşıyordu, bu yol sorunu nedeniyle nüfus 500’e düştü. Rumların gayesi, Pile’nin büsbütün bir Rum köyü olması. Pile’den Rum idaresi denetimindeki Larnaka’ya orta bölgeden yollar geçmiş. Orta bölgede inşaat yapılarak üniversite kurulmuş. Bunlar nasıl oluyor” diye konuştu.

‘RUMLARLA UZLAŞMA’

BM’nin Kıbrıs’taki en üst seviye yetkilisi Colin Stewart dün sabah KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ile görüştü. BM’nin “sorunun müzakere edilmesi ve tarafların uzlaşması” sözüyle Rumların da onayını gündeme getirmesi, diplomatik tahlili zorlaştırıyor. Rum idaresi, yolun askeri gayeli olduğunu savunarak karşı çıkıyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir