Macaristan, Azerbaycan doğalgazının Orta Avrupa’ya ulaştırılmasını destekliyor

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Szijjarto, başkent Budapeşte’de Azerbaycan İktisat Bakanı Mikayıl Cabbarov ile görüştü, ikili daha sonra ortak basın toplantısı düzenledi.

Szijjarto, Azerbaycan doğalgazının Macaristan’ın ve Orta Avrupa bölgesinin güç güvenliğinde kıymetli rol oynayabileceğini fakat bunun gerçekleşebilmesi için bölgedeki altyapının geliştirilmesi gerektiğini belirtti.

Enerji güvenliğinin sağlanması için güç kaynaklarının çeşitlendirilmesi gerektiğini kaydeden Szijjarto, “Yaşanan ağır güç krizi nedeniyle Avrupa açısından Azerbaycan’ın değeri daha da arttı. Zira kısa ve orta vadede güçte çeşitlendirme temel olarak Güney Kafkasya ülkesinde çıkarılan doğalgaz ölçüsünün artırılmasıyla mümkün.” dedi.

Bölgede gerekli altyapı çalışmalarına dayanak sağlaması için Macaristan, Bulgaristan, Slovakya ve Romanya’nın Avrupa Birliği (AB) Kuruluna başvurduğunu aktaran Szijjarto, Azerbaycan’ın 2027’ye kadar Avrupa’ya giden boru çizgisi kapasitesini iki katına çıkarma niyetini memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Ülkesi ve Azerbaycan ortasında halihazırda da stratejik bir işbirliği olduğunu lisana getiren Szijjarto, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in bu ayki Macaristan ziyaretiyle bu düzeyin öncelikli stratejik işbirliği düzeyine çıkarılacağını belirtti.

AZERBAYCAN: İŞBİRLİĞİNİ ARTIRMAK İSTİYORUZ

Mikayıl Cabbarov ise görüşmelerde iki ülke ortasındaki ekonomik işbirliğinin ele alındığını belirterek ülkesinin Macaristan ile tüm alanlarda işbirliği artırmak istediğini söyledi.

Enerji alanındaki işbirliğinin arttırılmasını da desteklediklerini kaydeden Cabbarov, Azerbaycan’ın Macaristan’ın güç güvenliğine yönelik takviyeye hazır olduğunu belirtti.

Ülkesinin Türkiye, Gürcistan, Bulgaristan, Yunanistan ve İtalya’nın güç tedarikine dayanak verdiğini aktaran Cabbarov, bu listeye bu yıl Romanya’nın da eklendiğini söyledi. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir