Tarih açıklandı! Uluslararası Uzay İstasyonu’na 4 astronot gönderilecek

“Uzayda kesintisiz en uzun müddetli kalma” rekoru, Milletlerarası Uzay İstasyonu’nda (UUİ) 521 gün geçiren ABD Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) astronotu Jeff Williams’a ilişkin. Lakin ISS’de bu kadar uzun mühlet astronot bulundurmak epeyce tehlikeli. Hâlâ uzayda uzun vadeli kalmanın insan üzerinde fiziki ve ruhsal tesirleri araştırılmaya devam ediliyor. Bu kapsamda ISS’deki misyonlu işçi muhakkak aralıklarla değiştiriliyor. 

Bu kapsamda NASA astronotları Nicole Mann ve Josh Cassada, JAXA’dan (Japonya Havacılık Araştırma Ajansı) Koichi Wakata ve Rus uzay ajansı Roscosmos’tan Anna Kikina ISS’ye gönderilecek astronotlar olarak seçildi. Astronotlar, SpaceX’in  Crew Dragon kapsülüyle taşınacak. Bu kapsülü ise tekrar SpaceX’e ilişkin Falcon 9 roketi uzaya fırlatacak. 

Soldan sağa: Anna Kikina, Josh Cassada, Nicole Mann ve Koichi Wakata

SPACEX KAPSÜLÜNÜ BİRİNCİ KERE BİR RUS KULLANCAK

Rus kozmonotlar çoklukla Rusya’ya ait Soyuz uzay aracı ile ISS’ye gönderiliyordu. Lakin Kikina, SpaceX’in Crew Dragon kapsülüyle seyahat edecek ilklk Rus olacak.

Dört uzay gezgini, uzay istasyonu sistemleriyle başa çıkmanın yanı sıra, ISS’yi yükseltmek ve mevcut ekipmanları onarması gayesiyle uzay yürüyüşü konusunda eğitim aldı. Ayrıyeten Rus olmayan üç astronot da Rusça lisan eğitimi aldı.

Astronotlar 29 Eylül’de ISS’ye gönderilecek. Bu birebir vakitte NASA’nın Ticari Mürettebat Programı için ISS’ye altıncı astronot uçuşu olacak.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir