Obama şantiyesinde ırkçılık sembolü: Yapanı bulana 100 bin dolar

Eski ABD Lideri Barack Obama’nın sivil toplum kuruluşu Obama Vakfı tarafından ülkenin Chicago kentinde inşa edilen, içinde müze ve kütüphane üzere kısımların bulunduğu Obama Başkanlık Merkezi’nin şantiyesinde, perşembe günü ırkçılık sembolü olarak nitelendirilen “ilmekli ip” bulundu.

Obama Vakfı, olayı “utanmaz bir korkaklık ve nefret eylemi” olarak nitelendirirken inşaat firması Lakeside Alliance mahallî medya organı NBC 5 Chicago’ya yaptığı basın açıklamasında, “Şantiyemizde her türlü önyargı yahut nefrete sıfır tolerans gösteriyoruz. Önyargı tersi eğitim, işe alım sürecimize dahildir ve şantiye genelindeki toplantılarda tekrarlanır. Tüm işçi ve çalışanlara, bu eğitimlerin ve konuşmaların bir dizisini daha vermek için tüm operasyonları yerinde askıya alıyoruz” açıklamasını yaptı.

Eyalet valisinden açıklama

Lakeside Alliance olayı polise bildirdiklerini ve faillerin yakalanması konusunda bilgi verenlere 100 bin dolar ödül vereceklerini söz etti. Chicago kentinin bulunduğu Illinois eyaleti valisi JB Pritzker, olayla ilgili açıklama yaparak, “Illinois’da nefrete yer yoktur. İlmekli ip ırkçılığın sembolünden daha fazlasıdır, yüzyıllardır siyah Amerikalılara uygulanan şiddet ve terörün kalp durduran bir hatırlatıcısıdır. Bu nefret hareketini mümkün olan en güçlü halde kınıyorum ve Illinois eyaleti, faillerin yakalanmasına yardımcı olmak için gerekli tüm kaynakları sağlayacaktır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir