Karadeniz’de yine ‘serseri mayın’ alarmı

Ukrayna karasularında Odesa körfezi bölgesinde olumsuz hava şartlarına bağlı denizde şiddetli dalgaların tesiriyle birçok mayının zincirlerinden koparak özgür hareket etmeye başladığı uyarısı yapıldı.

RİSK YÜKSEK

Serseri mayın uyarısı Ukrayna’nın Odesa kenti mahallî idare Sözcüsü Sergey Bratçuk tarafından yapıldı. Bahisle ilgili paylaştığı iletide Bratçuk, “28 Ocak Cumartesi sabah saatlerinden itibaren, Karadeniz sularında Odessa körfezi bölgesinde hava şartlarının berbatlaşması ve denizde şiddetli dalgalanmanın tesiriyle burada bulunan mayınların bir kısmının zincirlerinden koparak başıboş bir biçimde harekete geçmeleri tehlikesi çok yüksek. Kopan mayınlar Odesa bölgesi kıyılarına vurabileceği üzere açık denize de sürüklenebilir. Halk kıyıda gördüğü kuşkulu cisimlere yaklaşmamalı” dedi.

Karadeniz sularında bir evvelki “serseri mayın” krizi savaşın başlamasından yaklaşık bir ay sonra 20 Mart 2022 tarihinde belirmişti. Ukrayna kıyılarından kopan mayınlar Tuna Irmağı akıntısıyla İstanbul Boğazı’na kadar dayanmıştı. Türkiye kıyı güvenlik grupları deniz kuvvetleriyle ortak çalışmalar yürüterek en az üç serseri mayını etkisiz hale getirmişti. Emsal mayınlara Bulgaristan ve Romanya karasularında da rastlanmıştı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir