EYT yasalaşacak mı, seçimler ne zaman olacak? AKP’de neler konuşuluyor?

TBMM Genel Şurası, Türkiye’nin güneydoğusunu vuran zelzele münasebetiyle 28 Şubat’a kadar orta vermişti. Milyonları ilgilendiren EYT düzenlemesi, Plan ve Bütçe Komitesi’nden geçmiş, Genel Konsey gündemine gelmesi bekleniyordu. EYT’liler için merak korusu olan kanun teklifi, TBMM Genel Heyeti’nin birinci düzenlemesi olacak. Vergi aflarını içeren yapılandırma da ilerleyen günlerde gündeme gelecek.

Deprem için ne yapılacak?

AKP, Meclis’in çalışmalarına başlayacağı önümüzdeki haftayı zelzele felaketi ve tesirlerinin araştırılması kurulu kurulmasıyla kapatmayı planlıyor. AKP, beş parti kümesinin imzasıyla araştırma kurulu kurulmasını istiyor. Fakat muhalefet, buna temkinli yaklaşıyor. Muhalefet, zelzeleler sonrası kurulan araştırma komiteleri sonucunda çıkan raporlardaki tespitler ile tekliflerinin ne kadar uygulandığını tartışmaya açacak. Muhalefet, ayrıyeten sarsıntı felaketi, öncesindeki tedbirsizlik sonrasındaki koordinasyonsuzluğu da Genel Kurul’a taşıyacak.

AKP MYK’da kusurlar konuşuldu

AKP içinde de bilhassa zelzelenin olduğu 6 Şubat ve sonraki iki gün içindeki koordinasyonsuzluk eleştiriliyor. AKP MYK’da da birinci günlerdeki yanılgıların tespit edilmesinin gündeme geldiği öğrenildi.

Normalleşme isteğiyle başörtüsü gündemden çıkmadı

AKP’nin daima gündemde tutmaya çalıştığı başörtüsü ve aileye ait anayasa teklifi de gündemden çıkmış değil. AKP, zelzele sonrası süratle olağanlaşma istiyor. AKP’li kaynaklar, “Normalleşmemiz lazım. Bu sarsıntısı ve o bölgeyi unutmak demek değil. Lakin verdiğimiz kelamlar var. Meclis’in kendi gündemi var. Verdiğimiz kelamlardan biri de başörtüsü” diye konuştu.

Seçim en geç 18 Haziran

En kıymetli mevzulardan biri seçim. Anayasa’ya karşın seçimin ertelenmesi davetlerine AKP de sıcak bakmıyor. AKP içinde seçimin ertelenmesi tartışmaları, hem ekonomik krizin derinleşmesi hem muhalefetin “seçimden kaçma” telaffuzlarına karşı kendi aleyhlerine dönebileceği biçiminde bedellendiriliyor. Seçimlerin 14 Mayıs’ta yetişmediği takdirde 18 Haziran’da yapılacağı görüşü hakim. AKP’liler de Anayasa’ya nazaran seçim ertelenmesinin mümkün olmadığını vurguluyor.

Seçim kampanyası ‘deprem’ üzerine

AKP’nin nasıl bir seçim kampanyası yapacağı da konuşulmaya başlandı. AKP’den üst seviye yetkili, “Normal bir seçim kampanyası yapmak mümkün değil. Evvel afet bölgesinin toparlanması sonra afete karşı adımlar atmamız lazım. Bunun üzerine kampanya yürür” yorumu yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir