Büyük bölümü su altında kalan Yusufeli’nin eski ilçe merkezine giriş yasaklandı

Artvin’de, Çoruh Irmağı üzerinde inşa edilen Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nde (HES) su düzeyinin artmasıyla eski ilçe merkezine girişe müsaade verilmiyor.

Anadolu Ajansı’nın haberine nazaran, 29 Mart prestijiyle barajdaki su yüksekliği 91 metreye, depolanan su ölçüsü 134,66 milyon metreküpe, su düzeyi de 594,45 kotuna ulaştı.

Büyük kısmı su altında kalan eski ilçe merkezinde, güvenlik gerekçesiyle araç ve yaya girişine müsaade verilmiyor. Yol, beton bariyer konularak ve toprak dökülerek ulaşıma kapatıldı.

Yusufeli’nin yeni yerleşim yerini, Artvin-Erzurum karayoluna bağlayan yol da eski ilçe merkezinde su altında kaldı. Yeni ilçe merkezine ulaşım, Yusufeli Merkez viyadüğünün inşası bitene kadar Sarıgöl-Öğdem güzergahından sağlanacak.

Öte yandan, ilgili firmaya ilişkin iş makineleri yardımıyla, eski ilçe merkezinde şimdi su altında kalmayan birtakım noktalarda yıkım süreçleri devam ediyor.

‘EVİMİZİ SON SEFER GÖRMEK İSTEDİK’

Ahmet Aslan, eski Yusufeli’nin su altında kalışını izlemek için Borkça ilçesinden geldiğini söyledi.

Şoför olduğu için Yusufeli’ne sık sık gelip gittiğini anlatan Aslan, “Yusufeli’ni sular altında görünce hüzünlendik. Artık uzaktan bakıyoruz, yollar kapatılmış, yol yok” dedi.

Eşiyle ilçe merkezinin su altında kalışını izleyen Hakan Yiğit de “Evimizi sular altına kalmadan son defa görmek istedik. Üzgünüz, çok sıkıntı bir durum. İnşallah yeni ilçe merkezine alışacağız. Bugün prestijiyle eski ilçeye girişler yasaklandı” diye konuştu.

‘DOĞUP BÜYÜDÜĞÜM İLÇEYE ARTIK GİREMİYORUZ, VEDA VAKTİ…’

Yiğit, yeni ilçe merkezine, eski yerleşim yerinden geçerek ulaştıklarını lisana getirerek, “Şimdi farklı bir yoldan gitmeye başladık. Doğup büyüdüğüm ilçeye artık giremiyoruz, lakin uzaktan bakıp duygulanıyoruz. Veda vakti” sözlerini kullandı.

Artvin’den gelerek eski ilçe merkezinin son halini izleyen Yaşar Gür ise “Bir müddettir buraya gelmemiştim. Her şey çok değişmiş. Yollar değişmiş, yeni tüneller yapılmış. Eski Yusufeli yok olmuş. İlçe su altında kaldı. Hüzünlü bir ortam” dedi.

Yusufeli’nin son halini görmenin burukluğunu yaşadığını belirten Mustafa Sırma, “İlçe sular altında. İlçe merkezine gitmek istedik fakat yollar kapatılmış. Yeni ilçe merkezi de hoş olmuş, halkımıza iyi olsun. Doğduğum topraklar sular altında. Çok hüzünlendik. Bir şeyler gitti, yeni bir şeyler yapıldı. Vatanımıza güzel uğurlu olsun” halinde konuştu. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir