AMD Radeon RX 7900 XTX  kartlarında ısınma sorunu! Soğutucu hatalı mı?

Söz konusu grafik kartı olduğunda Nvidia’nın en büyük rakibi pozisyonunda AMD yer alıyor. AMD’nin yakın vakitte RTX serisine rakip olarak piyasaya sürdüğü Radeon RX 7900 XTX’te ise değerli meseleler ortaya çıktı. Yüksek performans ve uygun fiyatıyla dikkatleri çeken Radeon RX 7900 XTX, büyük bir ısınma meselesiyle karşı karşıya.

AMD, yaşanan meseleyle ilgili açıklama yaptı

Alanının değerli isimlerinden olan AMD, yakın vakitte Radeon RX 7900 XTX grafik kartını piyasaya sürdü. Uygun fiyatı ve yüksek performansıyla dikkat çeken RX 7900 XTX, artık ısınma problemiyle karşımızda. Bu, AMD’nin ısınma meselesiyle karşımıza çıkan birinci sorunu değil.

Başta birkaç kullanıcının yaşadığı sorun sonrasında artış göstermeye başladı. Kullanıcılar, GPU’larının çok ısınma sorunu yaşadığını söz etti. Sürat aşırtma konusunda ünlü olan Roman Hartung’un “Der8auer” isimli YouTube kanalında paylaştığı görüntü gündem oldu.

Devlerin kapışması: AMD RX 7900 XTX vs NVIDIA RTX 4080!

Hartung, görüntüde RX 7900 XTX’in yatay durumda kurulması durumunda 10 ile 15 derece daha fazla ısındığını keşfetti. Ayrıyeten geçtiğimiz haftalarda da mevzuyla ilgili birtakım testler yapıldı. Bu testlerde ise RX 7900 XTX’in ekstrem şartlar altında 110 dereceye kadar ısınabildiği ortaya çıktı.

İddialara nazaran bu sorun, elektronik bir arızadan daha çok soğutma sistemindeki tasarım kusurundan kaynaklanıyor. Zira Roman Hartung, kullanıcı yanlışlarını ortadan kaldırmak için yaptığı testlerde de tıpkı sonuçları aldı. Şikayetlerin artış göstermesiyle birlikte AMD tarafından da açıklama geldi.

“Sınırlı sayıda kullanıcının AMD Radeon RX 7900 XTX grafik kartlarında beklenmedik termal kısıtlama yaşadığının farkındayız. AMD Radeon RX 7900 XTX’te beklenmedik termal kısıtlama yaşayan kullanıcılar, AMD Dayanak takımı ile irtibata geçmeli.”

Peki, siz AMD Radeon RX 7900 XTX ısınma sıkıntısıyla ilgili ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: Shiftdelete / Teknoloji

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir