10 katlı bina büyüklüğünde, falso aldı Dünya’ya doğru geliyor! Her an Türkiye’ye de düşebilir

Uzun Yürüyüş-5B Y4 taşıyıcı roketinin 23 ton yükündeki gövdesi bugün, yarın ya da cumartesi günü Dünya’ya düşecek. ABD merkezli Insider internet sitesinin haberine nazaran, yaklaşık 10 katlı bir bina büyüklüğünde olan roket gövdesinin Dünya’da nereye düşeceği ise aşikâr değil. Ancak roket gövdesinin düşebileceği ülkeler ortasında Türkiye de yer alıyor.

KIRSAL BÖLGEYE DÜŞME İHTİMALİ YÜKSEK

Havacılık ve uzay şirketi Aerospace Corporation, düşüş esnasında roketin bir kısmının yanacağını ancak roket gövdesinin yanamayacak kadar büyük olduğunu belirtti. Toplumsal medya hesabından roketin düşebileceği iddiası lokasyonlarla ilgili bir harita paylaşan şirket, roket modülünün okyanusa yahut kırsal bir bölgeye düşme ihtimalinin yüksek olduğunu açıkladı.

ÇİN’İ KINADILAR

Uzay sanayisi başkanları, Çin’i denetimsiz biçimde Dünya’ya geri dönen ve insan hayatı ile mülkiyetlerini tehlikeye atan roket gövdesi nedeniyle kınadı.

8 DAKİKA SONRA ROKETTEN AYRILDI

Çin Beşerli Uzay Ajansı’ndan 31 Ekim’de yapılan açıklamada, Mengtian laboratuvar modülünü taşıyan Uzun Yürüyüş-5B Y4 taşıyıcı roketinin ülkenin güneyindeki Hainan Adası’nda yer alan Wenchang fırlatma alanından lokal saatle 15.37’de fırlatıldığı bildirilmişti. Modülün fırlatmadan 8 dakika sonra taşıyıcı roketten ayrılarak belirlenen yörüngeye girdiği aktarılmıştı. Mengtian modülünün 17,88 metre uzunluğunda ve 23,3 ton fırlatma yüküne sahip olduğu kaydedilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir