Zelenskiy, Finlandiya’da: ‘Amacımız NATO’ya tam üyelik’

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Finlandiya, İsveç, Norveç, Danimarka ve İzlanda başkanlarıyla görüşmek üzere Finlandiya’ya gitti. Zelenskiy, başkanlar ile görüşmeden evvel Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ile ikili bir görüşme yaptı; ikili görüşmenin akabinde, iki başkan, ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında konuşan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, “Amacımız NATO’ya tam üyelik. Burada olmamın sebeplerinden biri de bu” dedi. Rusya-Ukrayna savaşına işaret ederek, ‘yakın vakitte bir taarruz başlatacaklarını’ söyleyen Zelenskiy, “Sanırım, akabinde batıdan savaş uçağı tedariki alabiliriz” tabirlerini kullandı.

GÜNDEM: RUSYA-UKRAYNA SAVAŞI VE UKRAYNA’YA YARDIMLAR

Reuters’ın haberine nazaran, yüzlerce kişi başşehir Helsinki’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde Zelenskiy’i karşılamaya gelirken, Finlandiya Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Zirvenin teması, Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı akın savaşı, Kuzey ülkelerinin Ukrayna’ya devam eden takviyesi, Ukrayna’nın Avrupa Birliğ (AB) ve NATO ile bağlantıları ve Ukrayna’nın adil bir barış için inisiyatifi” sözleri kullanılmıştı.

Zelenskiy’nin sözcüsü de “Ukrayna ve beş Kuzey Avrupa ülkesinin başkanlarının görüşmesi, devletimize yapılan askeri yardımların ileri uyumunu ve Ukrayna’nın Avrupa ve Avro-Atlantik bölgesinde entegrasyonunu amaçlıyor” demişti.

‘GÖRÜŞMENİN AKABİNDE ÇABUCAK UKRAYNA’YA DÖNMEYECEK’

Zelenskiy’nin sözcüsü, Ukrayna Devlet Lideri’nin Finlandiya’daki tepenin akabinde direkt Ukrayna’ya dönmeyeceğini de açıkladı. Sözcü ayrıyeten Finlandiya’daki görüşmelerin Ukrayna’nın askeri kabiliyetlerini güçlendirme ve Ukrayna’yı NATO üyeliğine yaklaştıracak somut adımlar arama hususlarına odaklanacağını aktardı.

ZELENSKİY, 13-14 MAYIS’TA ALMANYA’DA OLACAK

Öte yandan, Almanya Federal Polisi, ülke basınına yansıyan ziyaret haberlerinin akabinde bir açıklama yaparak Zelenskiy’nin 13-14 Mayıs tarihlerinde Almanya’yı ziyaret edeceğini doğruladı. Reuters’a yazılı bir açıklama yapan polisin açıklamasına nazaran, ziyaret, Almanya Başbakanı Olaf Scholz’ün daveti üzerine gerçekleşecek. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir