Yunanistan’da aşırı sıcaklar nedeniyle çalışanlara yönelik tedbirler açıklandı

Bakanlık bugünden itibaren pazar gününe kadar hava sıcaklığının yüksek olduğu 12.00-17.00 saatlerinde, bilhassa ağır şartlarda çalışanlar için işlerin yavaşlatılması ya da çalışanların çalıştırılmamasını istedi. Mümkün olan durumlarda uzaktan çalışma tavsiye edildi.

Tarımsal Kalkınma ve Gıda Bakanlığı Hayvanları Koruma Dairesi de bilhassa yaz tatili sürecinde sıkıntı kaidelerde çalıştırılan hayvanların korunmasına yönelik genelge yayınladı.

Genelgede, adalarda eşek, katır ve at üzere yük hayvanlarının yüksek hava sıcaklığındaki sıkıntı çalışma koşullarına ve yaz aylarında gemilerde yüksek sıcaklıklara tabi tutularak taşınmalarına dikkat çekildi.

Pazar gününe dek yüksek hava sıcaklıklarının beklendiği ülkede, sıcaklığın 35-39 derece olduğu süreçte bu hayvanların 12.00-17.00 saatlerinde, sıcaklığın 39 dereceyi aşması halinde gün uzunluğu çalıştırılmaması istendi.

Özellikle eşek ve katırlar Santorini üzere birçok turistik adada binek hayvanı olarak hizmet veriyor.

Meteoroloji Dairesinin bilgilerine nazaran, sıcaklığın başşehir Atina’da perşembe günü 40 derece, cumartesi günü de 44 dereceye ulaşması bekleniyor.

“CLEON” ismi verilen ve tüm ülkede hakim olacak sıcak hava dalgasına karşı vatandaşlar uyarıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir