YSK kararını verdi: HDP yerine MHP olacak

YSK’nın bu kararıyla birlikte son genel seçimde üçüncü parti pozisyonunda bulunan HDP’nin akabinde gelen siyasi partilerin temsilcileri sandık konseylerinde vazife alacak. Yurtdışı sandık konseylerinde ise HDP’nin yerine MHP temsilcileri misyon yapacak. Bu durumda, yurtdışı seçim heyetlerinde AK Parti, CHP ve MHP’nin temsilcileri bulunacak.

Habertürk’ten Fevzi Çakır’ın haberine nazaran kapatma davası nedeniyle seçime Yeşil Sol Parti listelerinden girme kararı alan HDP’nin sandık şurasındaki varlığına itiraz eden MHP YSK’ye başvurdu.

Önceki seçimde ülke genelinde en çok oyu alan üçüncü parti pozisyonundaki HDP’nin “seçime katılmama” durumunun aday listesinin teslim edilmemesi nedeniyle katılaştığını belirten MHP YSK Temsilcisi Kürşat Türker Ercan, parti temsilcilerinin 14 Mayıs seçimlerinde sandık konseylerinde da bulunamayacağını vurguladı. HDP de YSK’ye sandık konseylerindeki durumlarına ait görüş sordu.

YSK: VAZİFE ALAMAZ

Yüksek Seçim Konseyi, seçime girmeme kararı katılaşan HDP’nin sandık heyetlerinde vazife alamayacağına hükmetti.

Siyasi Partiler Maddesine nazaran, son genel seçimde birinci 5 sırada bulunan siyasi partilerin temsilcileri sandık heyetlerinde misyon alabiliyor. Birinci beş her seçim etrafında farklı belirleniyor. Yurtdışı Seçim Heyeti ise tek seçim etrafı olarak kabul ediliyor. Ülke genelinde son seçimde birinci üçü paylaşan siyasi partiler yurtdışı sandık konseylerinde vazife alabiliyor.

24 Haziran 2018 Genel Seçimi’nde, AK Parti, CHP ve HDP birinci üç sırayı paylaştığı için yurtdışı sandık şuralarında da bu partiler üye bulundurabiliyordu.

Ancak YSK’nin kararı sonrası yurtdışı sandık heyetlerinde HDP’nin yerine, dördüncü parti pozisyonunda bulunan MHP temsilcileri vazife yapacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir