Ticaret Bakanlığı’ndan kırtasiye ve tekstil ürünlerine denetim

Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklama şöyle:

Ticaret Bakanlığı olarak, yeni eğitim ve öğretim yılının yaklaştığı bugünlerde tüketicilerimizin okul alışverişlerini itimatla yapabilmeleri için kontrollerimizi arttırmış bulunmaktayız.

Bu kapsamda, kırtasiye materyalleri, çocuk ayakkabıları, okul kıyafetleri ve çantalarına yönelik gerçekleşen piyasa nezareti ve kontrolü faaliyetlerinde “güvensiz esere karşı sıfır tolerans” prensibiyle hareket edilmektedir. Kontrollerde, kullanımı yasaklanmış kimyasalların yanı sıra, çocukların fiziki olarak ziyan görebileceği kısımlar akredite laboratuvar testleriyle incelenmektedir.

Bakanlığımız tarafından inançsız bulunan eserlerin bilgileri; “www.guvensizurun.ticaret.gov.tr” adresinden erişilebilen “Güvensiz Eser Bilgi Sistemi” aracılığıyla tüketicilerimizle paylaşılacaktır. Bununla birlikte bu eserlerin piyasaya arzı yasaklanarak, toplatılması sağlanacak olup, imalatçı ve ithalatçı firmalarına idari para cezası uygulanacaktır.

Bununla birlikte inançsız bulunan eserlerin “sağlığa ziyanlı husus içermez” üzere reklam ve tanıtımlarının olduğunun tespit edilmesi durumunda, Bakanlığımız bünyesinde bulunan Reklam Kurulunca inceleme başlatılacaktır.

Diğer taraftan, tüketicilerimizin maruz kalabilecekleri risklerin azaltılması noktasında Bakanlığımızca gerçekleştirilen kontrollerin yanı sıra, tüketicilerimizin de eser satın alırken dikkat etmeleri gereken birtakım değerli konular bulunmaktadır.

Öncelikle satın alınan her eserin ambalajı dikkatle incelenmelidir. Eser ambalajları ve üzerinde yer alan ikazlar dikkatle okunmalı ve kullanım talimatları doğrultusunda hareket edilmelidir.

Kırtasiye eserlerinde:

  • İmalatçı/ithalatçı açık isminin ve adresinin bulunduğu eserler tercih edilmelidir. Markası ve modeli muhakkak olmayan, üzerinde Türkçe ihtarlar bulunmayan eserler satın alınmamalıdır.
  • Oyuncak halinde olan yahut oyuncak niteliği taşıyan kırtasiye eserlerinde ise, hangi yaş kümesine yönelik olduğuna dair ibarelerin ve öbür ikazların bulunup bulunmadığına bakılmalıdır. Örneğin, 36 aydan küçük çocuklar için risk oluşturan kırtasiye materyallerinde bulunan ikazlar dikkate alınmalıdır.
  • Boya gereçlerinde, oyuncak görünümlü silgilerde, kalemtıraşlarda, oyun hamurlarında ve parmak boyalarında CE işaretinin bulunup bulunmadığı denetim edilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir