The Guardian: İngiltere’de gıda krizi; öğrenciler açlıktan silgi yiyor

İngiltere genelindeki okul müdürlerinin raporlarına nazaran, besin krizinin yaşandığı ülkede çocuklar acıkınca silgi yiyor ya da öğlen yemeğine paraları yetmediği için oyun alanlarında saklanıyor.

The Guardian’ın haberine nazaran, İngiltere’deki yaşanan besin ve güç krizi sebebiyle kıştan evvel bile okullardaki aç çocuk sayısında “yürek buran” bir artış görüldü. Artan güç faturalarının aileleri ısınma ve çocuklarının yiyecek harçlığı ortasında seçim yapmaya zorladığı belirtildi.

Haberde, okula boş beslenme kutusuyla gelen öğrencilerin ‘yemek yiyormuş gibi’ davrandıkları, okulda fiyatsız yemek alamadıklarının arkadaşlarının meskende yemek olmadığını bilmemesini istediği aktarıldı.

Gıda yardım kuruluşları ailelerden gelen besin yardımı isteklerini karşılamakta zorlandıklarını belirtti.

“YÜREK BURKAN BİR DURUM”

Chefs in Schools’un Genel Müdürü Naomi Duncan “Okullarda çok aç oldukları için silgi yiyen öğrenciler olduğunu duyuyoruz. Çocuklar evvelki gün yedikleri öğlen yemeğinden sonra hiçbir şey yemeden okula geliyorlar. Hükümet bir şey yapmalı. Katiyen yürek burkan bir durum. Dışarı çıkıyorlar ve yemek yiyemedikleri için oyun alanında saklanan çocukları bulup yemek yediriyorlar” dedi.

İngiltere’de, tüm ana okulu öğrencileri iki yıla kadar fiyatsız okul yemekleri alma hakkına sahip. Lakin, Çocuk Yoksulluğu Aksiyon Grubu’na nazaran, sadece ebeveynleri yılda 7.400 sterlinden daha az kazanan çocuklar bu haklardan yararlanabiliyor ve yoksulluk içinde yaşayan 800 bin çocuk bu haklardan yoksun kalıyor.

KAYNAK: HABERTÜRK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir