Tekirdağ Sağlık Müdürlüğünden ‘sahte doktor’ açıklaması: Hasta muayene etmemiş reçete yazmamış

Tekirdağ Sıhhat Müdürlüğünden, Çerkezköy ilçesinde kendisini tabip olarak tanıttığı gerekçesiyle tutuklanan kuşkulu hakkında açıklama yapıldı.

Açıklamada, 17 Kasım’da Çerkezköy Cumhuriyet Başsavcılığına hakkında cürüm duyurusunda bulunulan kişinin dün tutuklanıp polis tarafından konutunda kapsamlı arama yapıldığı, “sahte doktor” olayının medyada yer aldığı anımsatıldı.

Haberlerde kimi değerli yanlışların bulunduğu aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Ayşem Ö, Çerkezköy Devlet Hastanesi’nde misyonlu bir hekimmiş üzere çalışmamıştır. Hasta muayene etmemiş, reçete yazmamış, doktorun vazifesi olan hiçbir tıbbi teşebbüste bulunmamıştır. Kendisine kurumun bir çalışanı olduğu varsayılarak muamele edilmemiştir. Ama geçersiz hekim Ayşem Ö, hastanenin idealist ve genç bir uzman tabibini kendisiyle meslektaş olduğuna, ona gösterdiği, geçersiz oldukları ise daha sonra anlaşılan dokümanlarla inandırmış, fakülte birinciliği, Tıpta Uzmanlık İmtihanı puanı üzere kelamda başarılarıyla etkilemeyi başarabilmiştir. Uzmanlık için çocuk cerrahisi kısmını tercih etmeyi düşündüğünü söyleyen Ayşem Ö, Çerkezköy Devlet Hastanesi’ne bu biçimde gidip gelmeye başlamış, görüştüğü tabip tarafından kendisine, mesleksel bir uygun niyetle yardımcı olunması gayesiyle hastanede hekimliğin nasıl yapıldığını gözlemleme imkanı verilmiştir.”

Açıklamada, bu kişinin meskeninde polis gruplarınca yapılan aramada hekimlere mahsus kıyafetler, geçersiz kimlik kartları ve çeşitli tıp kitapları bulunduğu belirtilerek, şu tabirlere yer verildi:

“Ayşem Ö’nün uzakta yaşadığı ailesine, etrafına uzun müddettir tıp öğrencisi, nihayet tabip olduğunu söylediği öğrenildi. Hastaneye birinci gelişinde, ona eşlik edip, kendisini takdim eden resmi vazifelinin itimadını de suiistimal ettiği açık görülüyor. Kendisini tabip olarak tanıtan genç bayanın, uzun vakittir zihninde kurguladığı ve hayatını buna nazaran planladığı anlaşılan tabip rolü, hastanede kendisine rastgele bir vazife verilmesi ve uygulamalarının kıymetlendirilmesi kelam konusu olmadığı için bir mühlet devam etmiştir. Lakin vakitle tabip arkadaşlarımızın birtakım teorik bilgilerden mahrum olduğunu fark etmeleri üzerine tıp fakültesi mezunu olduğundan kuşku duyulmuş ve yapılan araştırmalarda şahsın hekim olmadığı, kendisini tanıtırken söylediklerinin palavra olduğu ortaya çıkmıştır. Mevzu Çerkezköy Devlet Hastanesi Başhekimliğine ve Vilayet Sıhhat Müdürlüğümüze bildirilip, Cumhuriyet Savcılığına kabahat duyurusunda bulunulmuştur.”

Şüphelinin, ilçede resmi vazifeli bir bireyle temmuz ayında hastaneye gelerek kelam konusu tabiple tanıştırıldığı vurgulanan açıklamada, “17 Kasım’da yapılan kabahat duyurusu ve dün gerçekleşen tutuklama, olayda müddetin yayınlanan haberlerde yer aldığı üzere olmadığını göstermektedir. Bir yıl denen müddet yaklaşık 4 aydır. Asıl yanlış bilgiyse bu kişinin doktorluk yaptığıdır. Zanlı, bu 4 aylık müddette hiçbir surette hastanenin çalışanı olmamış, kendisine hekimlik süreçlerini hastane ortamında izleyebilme imkanı verilmiştir. Öteki pek çok mesleğin bilakis, bir geçersiz tabip olayının daha fazla ilgi konusu olması, tıbbın uzun yıllar alan eğitimi ve mesleğin gerektirdiği büyük bilgidir. Olayı enteresan kılan bu tezattır. Çerkezköy Devlet Hastanesi’ndeki olayda, hayali hekimlik olan şahıs tabip rolünü, doktorluk yapmadan, seyirci olarak oynamıştır.” tabirleri kullanıldı.

Olay

Çerkezköy Devlet Hastanesi yetkilileri, hastanede uzman bir hekimin yanında yaklaşık 4 aydır gözlemci asistan olarak bulunan zanlı hakkında hata duyurusunda bulunmuş, yapılan araştırmada diplomalarının düzmece olduğu anlaşılan ve polis takımlarınca gözaltına alınan kuşkulu, çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir