Polis aracında felç geçirdi: Dava açtı, 45 milyon dolar tazminat kazandı

ABD’nin Connecticut eyaletinde, gözaltındayken emniyet kemeri takılmadığı için polis minibüsünde yaralanarak felç geçiren siyah vatandaş Randy Cox isimli vatandaş, açtığı davada 45 milyon dolar tazminat kazandı. New Haven Belediyesi’nin yazılı açıklamasında, gözaltına alınarak polis minibüsüne bindirilen ve hareket halindeki araçta, emniyet kemeri takılmadığı için yaralanarak felç geçiren 36 yaşındaki Cox’a 45 milyon dolarlık tazminat ödenmesi konusunda mutabakata varıldığı belirtildi.

‘SİYAHLARIN ÖMRÜNÜ ÖNEMSEDİĞİMİZİ GÖSTERMELİYİZ’

AA’nın aktardığına nazaran, Belediye ile Cox’un avukatları ortasındaki mutabakat, kelam konusu olayda Cox’un felç olmasına sebep olan iki polis memurunun misyondan alınması tarafındaki karardan iki gün sonra açıklandı. New Haven Belediye Başkanı Justin Elicker, “Randy Cox’un başına gelenler kabul edilemezdi” diyerek, polisin, gözaltındaki bireylerin güvenliklerini sağlama zorunluğuna dikkati çekti. Elicker, 45 milyon dolarlık bedelin, bu alanda ABD’de belirlenen en yüksek tazminat sayısı olduğunu kaydetti.

Cox’un avukatı Ben Crump ise, “Randy Cox’un hayatına hürmet duyuyoruz. Fakat bunu yalnızca retorikle, yalnızca siyahların ömürlerini önemsediğimizi söylemekle değil, gerçek bir misyonumuz olarak göstermeliyiz. New Haven ve Amerika genelinde siyahların hayatlarının değerli olduğuna inandığımızı sahiden göstermek için” açıklamasında bulundu.

KAFASINI ARACIN KAPISINA ÇARPTI

Randy Cox, 19 Haziran 2022’de, ruhsatsız silah kullanmakla ilgili bir hatadan gözaltına alınmış, emniyet kemeriyle sabitlenmeyen kelepçeli zanlı, hareket halindeki polis minibüsünün ani durması üzerine başını aracın kapısına çarparak felç olmuştu. Cox’un avukatları, Eylül 2022’de olaya karışan polislerin bağlı olduğu New Haven kenti ve polis departmanına karşı 100 milyon dolarlık bir dava açmıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir