‘Mutfağımızdaki çeşitlilik birlikte yaşama sanatının bir ifadesi’

Emine Erdoğan, daha sonra “Asırlık Tanımlarla Türk Mutfağı” kitabının Sırpça çevirisi tanıtım aktifliğine katıldı. Burada bir konuşma yapan Erdoğan, mutfağı, ulusal kimliği ve kültürü yansıtan bir ayna olarak niteleyerek, “Türk mutfağının zenginliği, yalnızca eser çeşitliliğinden değil, hayat kültürümüzün, bir tabir biçimi olmasından da ileri gelir. Bir örnek vermek gerekirse, büyük sofralar, Türk kültürünün, aileye, konuğa, yabancıya ve ikrama verdiği kıymetin sembolüdür. Bu sofralardan yüksek bir sevgi gücü yükselir. Mutfağımızdaki çeşitlilik, topraklarımızdaki farklı kültür, din ve etnik kökenler ortasındaki dostluğun ve birlikte yaşama sanatının, bir ifadesidir” dedi.

21-27 Mayıs tarihlerini, “Türk Mutfağı Haftası” ilan ettiklerini, bu kapsamda Sırbistan’da da tanıtım aktifliği düzenlendiğini hatırlatan Emine Erdoğan, şu tabirlerin kullandı:

‘Tariflerimiz ortak’

“İnanıyorum ki bu etkinlikler, mutfaklarımız ortasındaki benzerliklerin, gün yüzüne çıkmasının da bir vesilesi oldu. Özellikle, mutfaklarımızdaki ortak tarifler, tarihi tecrübemizin, birer göstergesidir. Mesela, baklava, sütlaç, börek, güveç, köfte ve sarma üzere yemeklerimiz, Sırbistan’da da kendine has tanımlarla yapılıyor. Sırbistan’ın, ‘Domaça Kafa’ olarak bilinen lokal kahvesi, Türk kahvesine çok yakın. Bu vesileyle, kitabımızın Ekim ayında, Sırbistan’da satışa sunulacağı hoş haberini de paylaşmak istiyorum.”

Sırbistan Cumhurbaşkanı’nın eşi Tamara Vucic de, “Bu kitap Türkiye’nin ruhunu tanıtıyor. Bu kitabın iki ülke ortasındaki dostluğun pekişmesine değerli katkı sağlayacağına inanıyorum” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir