Memduh Büyükkılıç’tan kütüphane müjdesi

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Lider Dr. Memduh Büyükkılıç idaresindeki Büyükşehir Belediyesi, Kayseri’deki kütüphanelere, Hacılar bölgesinde bir yenisini daha ekleyerek, Büyükşehir Belediyesi’nin kütüphane sayısını 10’a yükseltti.

Hacılar ilçesinde faaliyet göstermeye başlayan Halit Özkaya Kütüphanesi’nin açılış merasimine Lider Büyükkılıç’ın yanı sıra, AK Parti Kayseri Vilayet Lideri Şaban Çopuroğlu, Kayseri Üniversitesi (KAYÜ) Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, Melikgazi Belediye Lideri Mustafa Palancıoğlu, Kocasinan Belediye Lideri Ahmet Çolakbayrakdar, Hacılar Belediye Lideri Bilal Özdoğan, Kayseri Sanayi Odası Lideri Mehmet Büyüksimitçi, Kayseri Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Bahameddin Karaköse, Kayseri Vilayet Kültür ve Turizm Müdürü Şükrü Dursun, hayırsever Özkaya ailesi ve ilçe sakinleri katıldı.

Program, Kur’an tilaveti ile hürmet duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Sözlerine merhum Halit Özkaya’ya rahmet dileyerek başlayan Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Memduh Büyükkılıç, “Allah gani gani rahmet eylesin, Halit ağabeyimizin yeri bambaşkaydı. Halit ağabeyimizin değerli ailesinin bu türlü manalı kıymetli projeye imza atması, Bilal liderimizin ahenk kültürü içerisinde burasını Büyükşehir Belediyesi’ne emanet etmesi, Salih liderimizin değerli grubunun de burayı Hacılarımıza yakışan 10 numara kütüphane olarak hayata geçirmesinden ötürü teşekkür ediyorum” dedi.

YENİ KÜTÜPHANELERİN MUŞTUSUNU VERDİ

Başkan Büyükkılıç, 10’uncu kütüphanenin akabinde 10 gün sonra Çocuk Kütüphanesi ve Müzik Okulu’nun açılacağını, ayrıyeten Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi içerisine kente yakışacak bir kütüphanenin de hayata geçirileceği muştusunu verdi.

Okuyan ve okutan kent olması için uğraş gösterdiklerini belirten Büyükkılıç, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Yaratan rabbinin ismiyle oku diyor. İşte bu anlayış içerisinde okuyan ya da okutan olacağız. Öğrenen ya da öğreten olacağız. 300 binin üzerinde genci ve ortaokul lise öğrencisi olan, 75 bin civarında üniversite öğrenicisi olan, 5 tane üniversite öğrencisi ile eğitimin merkezi olarak isimlendirilecek ticaretin, endüstrinin yanında, bu türlü manalı ve değerli bir kentte yaşamaktan hepimiz tabi ki keyif alıyor, onur duyuyoruz. Kentimizin değerini bilelim diyoruz, birbirimizin değerini bilelim diyoruz. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz dönem 900 binin üzerinde kitap fuarımızı ziyaret eden ve kitaplarla buluşan bir kentten kelam etmiştik.”

Başkan Büyükkılıç, hayırseverler kenti Kayseri’nin, son devirde bir sarsıntı ve sel felaketinin akabinde kurum ve kuruluşlarıyla, sanayicisiyle, ticaret odasıyla, lokal idareleriyle, sivil toplum teşkilatlarıyla, organize endüstrileriyle adeta o bölgeye yağdığını söz etti.

Sözlerine, hem sarsıntıda hem de sel felaketinde vefat edenlere dua edilmesi daveti ile devam eden Büyükkılıç, sarsıntı bölgesinde vazife alan Vali Gökmen Çiçek, bakanlar ve görevlilere de teşekkür etti. Lider Büyükkılıç, ülkenin ayrılamaz bütünlüğünün, ay yıldızlı Türk bayrağı, vatan, millet, devlet ve bu milletin birliği, beraberliği, kardeşliği, dayanışmasının kıymetli olduğunu tabir ederek, onun dışındakilerin lafıgüzaf olduğunu vurguladı. Büyükkılıç, seçimin, Kayseri’ye, ülke insanına, pozisyonuna yakışacak, istikrarı sürdürecek bir seçim olması temennisinde bulunarak, “Çünkü kentimi çok seviyorum, kentimizin huzurunu çok seviyorum, ülkemizin huzurunu çok çok seviyorum. Mazlum insanların sesi olan, dünya insanlığının adeta nefesi olan bu türlü bir cumhurbaşkanının, bu türlü bir insanın muvaffakiyete ulaşmasını buradan parantez açarak paylaşmak istiyorum” dedi.

“BİRİZ, BERABERİZ, DAİMA BİR ARADA KAYSERİ’YİZ”

Kayserililere layık olma bağlamında çalışmalarını yürüttüklerine vurgu yapan Büyükkılıç, “16 ilçe belediye lideri kardeşimizle el ele vererek sizlere layık olma bağlamında çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Adeta biriz, beraberiz, daima bir arada Kayseri’yiz diyoruz. Bizi biz yapan sizlersiniz, bizi biz yapan kurum ve kuruluşlarımız, bizi biz yapan fedakâr sivil toplum teşkilatlarımız, odalarımız, borsamız ve öbürleri saymakla bitmez. Biz diyoruz ki durmak yok koşmaya devam. Koşarak anca gayeye ulaşırız. Özkaya ailesi ve Kayseri’mizin hayırsever dostları güzel ki varsınız diyorum. Dualarımız sizlerle” biçiminde konuştu.

Kayseri Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Memduh Büyükkılıç ve Hacılar Belediye Lideri Bilal Özdoğan, Özkaya ailesi ismine aile büyükleri Şerife Özkaya, Abidin Özkaya, Alper Özkaya ve Serdar Özkaya’ya teşekkür plaketi ile kütüphane maketi takdim etti. Lider Büyükkılıç ayrıyeten, Özkaya ailesi büyüklerine kütüphane giriş kartlarını da takdim etti.

BU EĞİTİM ÖĞRETİM MÜHLETİNİN SONUNA KADAR KART BASIM FİYATI ALINMAYACAK

Öte yandan Büyükkılıç, kartlarla ilgili kütüphanelere giriş için sembolik olarak tahsil edilen kütüphane kart basım fiyatının 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı sonuna kadar alınmaması talimatı vererek, “Bu eğitim öğretim müddetinin sonuna kadar kartlarla ilgili sembolik bir fiyat alıyorlardı, onu almamalarının talimatını veriyorum” dedi.

Hacılar Belediye Lideri Bilal Özdoğan ise 10 numara bir kütüphane olduğunu belirterek, “Sadece ilçemizdeki öğrenciler için değil, bütün Kayseri’mizdeki gençlerimizin hizmetine sunulan on numara bir kütüphane oldu. Her türlü dijital ortam var. İlçe belediyesi, Büyükşehir Belediyemiz ve hayırsever işbirliği ile çok değerli bir eser ortaya çıktı” dedi.

Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa da “Son yıllarda bilhassa başta Millet Kütüphanesi olmak üzere, kentimizde son devirde kütüphaneler ile yapılan çalışmaları gururla izliyoruz” diyerek, Lider Büyükkılıç’a emeklerinden ötürü teşekkür etti.

Hayırsever Abidin Özkaya ise yaptığı konuşmada, “Bugün bizler için çok manalı. His dolu bir o kadar da sevinçli bir gün. Çünkü bugün ailemizin çok kıymetli büyüğü Halit Özkaya ismine yaptırılan tam da kendi kişiliğine, hayat ideolojisine uygun üretime katkı sunacak, Hacılarımızın muhtaçlığı olan hoş bir yapıtın daima birlikte açılışı yapacağız. Açılışa katılarak bizleri onurlandırdığınız için tüm protokolümüze ve konuklarımıza tekrardan güzel geldiniz diyorum” tabirlerini kullandı.

Kurdele kesiti ile dualarla kütüphanenin açılışı yapılırken, daha sonra Lider Büyükkılıç, protokol ile birlikte açılış merasimi gerçekleştirilen Halit Özkaya Kütüphanesi’ni gezdi.

25 BİN BASILI KİTAP, 22 BİN E-KİTAP, 3 BİN SESLİ KİTAP VE 100 VADELİ YAYIN

‘Kütüphaneler Şehri’ Kayseri’de hizmet vermeye başlayan Büyükşehir Belediyesi Halit Özkaya Kütüphanesi’nde 25 bin basılı kitap, 22 bin e-kitap, 3 bin sesli kitap ve 100 vadeli yayın yer alırken, kütüphane, 450 kişi kapasiteli, bilgisayar kısmı, sesli ve sessiz çalışma alanı, çocuk kitaplığı kısmı, kafeterya, gençlere yönelik küme çalışma odası, fiyatsız internet hizmetleri ile Kayseri halkına hizmet verecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir