Kurtulmuş: Türkiye’nin kararlı duruşu karşısında dize gelecekler

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, İstiklal Caddesi’nde terör saldırısının yaşandığı alana gelerek, hayatını kaybedenlerin anıldığı platforma karanfil bıraktı.

Daha sonra basın mensuplarına açıklama yapan Kurtulmuş, İstiklal Caddesi’nde yaşanan hain, menfur terör saldırısı nedeniyle milletçe büyük bir hüzün ve yas içerisinde olduklarını belirterek, olayda şehit olanlara Allah’tan rahmet diledi.

Hastanede tedavi gören yaralıların bir kısmının taburcu edildiğini hatırlatan Kurtulmuş, “Dilerim ki geri kalan yaralılar da en kısa müddette taburcu edilirler ve böylelikle bu taarruzda yaralanmış olan kardeşlerimiz de tekrar hayata tutunurlar. Öncelikle şunu tabir etmek isterim. Pazar günü olayın duyulduğu andan itibaren milletçe gösterdiğimiz ulusal dayanışma olağanüstü değerlidir. Bir taraftan içimize kanlı gözyaşlarımızı akıtacağız, başka taraftan da dayanışma içerisinde Türkiye’ye diz çöktürmek isteyen, Türkiye’yi bir formda milletlerarası alanda köşeye sıkıştırmak isteyen, terörü ve terörün ardındaki güçleri sevindirmeyeceğiz.” diye konuştu.

Kurtulmuş, Türkiye’nin birlik ve beraberlik içerisinde bu süreci de atlatacağını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Mesele yalnızca burada bombayı patlatan terörist ya da yalnızca o teröristin gerisindeki terör örgütünden ibaret değildir. Bunları kim alana sürüyorsa, bunları vekalet savaşlarının aracı olarak kimler kullanıyorsa inşallah ümit ediyoruz ki en kısa vakitte teröristin yakalandığı üzere buradakilerin de yakalanmasını, gerisindeki güçlerin de yakalanmasını temenni ediyoruz. Bütün ünitelerimiz çabayla sorunun temel yüzünü ortaya çıkarmak için çabalıyorlar. Büyük bir harika çaba gösteriyorlar.”

“TÜRKİYE O DENLİ ONA BUNA PABUÇ BIRAKACAK BİR ÜLKE DEĞİLDİR”

Bazı ülkelerin artık terörü kendi ulusal menfaatlerinin bir aracı olarak kullandıklarını lisana getiren Kurtulmuş, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Uzunca bir müddettir ismine da vekalet savaşları dedikleri yani vekil tayin ettikleri taşeron örgütler üzerinden, çevreler üzerinden, maşalar üzerinden yalnızca Türkiye’yi değil, dünyayı karıştırıyorlar. Türkiye olarak teröre çok bedel ödemiş, çok canı yanmış bir ülkeyiz. Yaklaşık on binlerce insanımızı 40 yılı aşkın bir müddettir devam eden terörde kaybetmiş olan bir milletiz. Lakin çok şükür hem Türkiye’nin içerisinde, hem Türkiye’nin dışında, hudut dışında Türkiye düşmanı olan, bu aziz millete düşmanı olan terör örgütlerine karşı amansız bir çabayı veriyoruz. Eninde sonunda kesinlikle milletimiz kazanacaktır. Bu terör örgütlerinin ardındaki güçlerin hepsi Allah’ın müsaadesiyle Türkiye’nin kararlı duruşu karşısında dize geleceklerdir. Türkiye o denli ona buna pabuç bırakacak bir ülke değildir. 85 milyon olarak, tek beden olarak, tek bir formda amacımızı istikametimizi inşallah bütün bölgede, bütün yeryüzünde terörün ortadan kaldırılması için dikkatlerimizi teksif ediyoruz.”

Kurtulmuş, bilhassa Türkiye’nin son günlerde, son yıllarda milletlerarası alanda değerli muvaffakiyetler elde etmesinden rahatsızlık duyan kimi çevrelerin olduğunun aşikar olduğuna işaret ederek, “Bunların da birtakım Türkiye düşmanı kümelere, terör çetelerine takviye verdiği de cümle alemin bilgisi dahilindedir. İnşallah sonuna kadar devam edeceğiz, güçlü ve büyük Türkiye istikametinde yürüyüşümüze daima bir arada devam edeceğiz. Türkiye’nin her alanında ortaya koymuş olduğu bu başarıyı daha da ileriye götürerek gayretimizi sürdüreceğiz. Hiçbir vatandaşımızın teröre karşı kaybedilmediği bir Türkiye’yi daima bir arada inşallah kuracağız.” ifadesini kullandı.

“Allah, bizi bu birlik ve beraberlik içerisinden, dayanışma ruhundan yoksun bırakmasın. İnşallah daima bir arada Türkiye düşmanlarına karşı uğraş ederek bu ülkeyi daha da ileriye taşıyalım” diyen Kurtulmuş, herkesi şehit olanların ruhuna Fatiha okumaya davet etti.

“TERÖRE TAKVİYE VERMEK İNSANLIK SUÇUDUR”

Kurtulmuş, vekalet savaşları denilen kavramın son 15-20 yıldır kullanılan bir kavram olduğunu hatırlatarak, “Bunun Türkçesi şudur; elini sıcak sudan, soğuk suya sokmadan maşaları kullanarak, bu bölgeyi, bu coğrafyayı ve dünyanın farklı bölgelerini bir halde denetim etmektir.” dedi.

Türkiye’nin terör örgütü PKK ile 40 yıldır gayret ettiğini anlatan Kurtulmuş, şu değerlendirmede bulundu:

“İçecek bir yudum pak suyu olmayan, elinde yarım lokma pak ekmeği olmayan Afrikalı insanların eline, on binlerce dolarlık silahları vererek Boko Haram diye bir örgütü kurduran kimlerdir? DEAŞ diye bir örgütü kurdurup burada bu bölge halklarının başına bela edenler ve birkaç ay içerisinde Suriye’nin, Irak’ın neredeyse tamamını işgal edecek duruma getirenler kimlerdir? PKK’yla, PYD’yle 40 yıldır uğraşıyoruz. Eruh baskınından beri bu millet canıyla, kanıyla, malıyla teröre karşı gayret veriyor. 1970’lerin başından itibaren PKK’ya ve akabinde da artık PYD’ye dayanak verenler kimlerdir? Bunlara kim silah verir? Kim istihbarat takviyesi sağlar? Kim lojistik dayanak sağlar? Ülkelerinin başşehirlerinde bunlara siyasi faaliyetler yapsınlar diye kimler taban hazırlar? Sorunun karşılığını bulursanız terörün de gerisindeki gerçek güçleri bulmuş olursunuz.”

Terörün yalnızca birkaç hain, insanlık düşmanı caniden ibaret olmadığına dikkati çeken Kurtulmuş, “Onların ardında lojistik, istihbari, siyasi ve her türlü askeri dayanağı verenler, terörün yalnızca Türkiye bakımından değil, dünyadaki temel sorumlularıdır. Tek bir cümle söylüyorum. Bu güçler teröre dayanak vermekten vazgeçsinler. Bir hafta içinde dünyanın hiçbir yerinde terörist kalmaz. Bu kadar açıktır.” kelamlarını sarf etti.

AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş, teröre takviye vermenin insanlık cürmü olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Bu insanların ne kabahati var? Sivil beşerler şu caddede bizim üzere rahat bir biçimde güneşli bir pazar günü aileleriyle dolaşıyorlardı. Bu türlü bir hainlik olabilir mi? Bu türlü bir insanlık düşmanlığı olabilir mi? Bunun üzerinden hangi siyasi güç elde edeceksiniz? Bu soruların yanıtını bu milletimiz pek âlâ biliyor. İnşallah yalnızca son terörist kalmayıncaya kadar değil, terörün gerisindeki bütün güçler Türkiye’ye karşı bu operasyonları yapmaktan vazgeçinceye kadar bu çabamızı sürdüreceğiz.”

Kurtulmuş, daha sonra İstiklal Caddesi’nde patlamanın yaşandığı alanda esnaf ziyareti yaparak, geçmiş olsun dileğinde bulundu.

 

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir