Kılıçdaroğlu’na oy vermeyeceğini duyuran İyi Partili Yavuz Ağıralioğlu’ndan istifa kararı: Akşener’le vedalaşmaya gidiyorum

İyi Parti‘ye altılı masada kumpas kurulduğunu lisana getiren ve Kılıçdaroğlu’nun adaylığına itirazlarıyla gündem olan İYİ Parti İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu, istifa kararı aldı.

“AKŞENER’LE VEDALAŞMAYA GİDİYORUM”

Partisinden istifa edeceğini açıklayan Ağıralioğlu, “Meral Akşener ile vedalaşmaya gidiyorum, istifa edeceğim” diye konuştu.

“KILIÇDAROĞLU’NA OY VERMEYECEĞİM”

Günlerdir siyaset kulislerinde ismi geçen Ağıralioğlu son olarak Hürriyet’ten Abdülkadir Selvi’ye yaptığı açıklamada; 14 Mayıs seçimlerinde, Millet İttifakı’nın adayı olan Kılıçdaroğlu’na oy vermeyeceğini söyledi. İttifaka dahil olan ÂLÂ Parti’nin bu açıklama sonrasında nasıl bir yol izleyeceği ise merak ediliyor.

“DAYATILAN ADAYA KARŞIYIZ” DEMİŞTİ

Geçtiğimiz hafta bir basın toplantısı düzenleyen Ağıralioğlu, “Biz bugün çok değerli bir eşiğe geldik. Milletimizin gereksinimi bu türlü olduğu için arz ediyorum. Vicdan sıkışmıştır. Tarih sıkışmıştır. Tercih sıkışmıştır. Devletin onurlu makamlarını bölücülerin pazarlığı haline getirdiler. Kurucusu olduğumuz masada bize pusu kurulmasından rahatsızız. Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığından rahatsız değiliz. Fakat dayatılan adaya karşıyız.” demişti.

“HEP KALBİMDEN GEÇENLERİ, YANLIŞSIZ BİLDİKLERİMİ SÖYLEDİM”

Sözleri reaksiyon çeken ve istifa etmesi beklenen Ağıralioğlu, mevzu hakkında yeni bir açıklama daha yapmıştı. Toplumsal medyadan arka arda paylaşım yapan Ağıralioğlu, şunları söylemişti:

“Bugüne kadar da daima inandıklarımı konuştum, daima kalbimden gelenleri ve yanlışsız bildiklerimi söyledim. Hiç riyakârlık yapmadım, milletime hiç palavra söylemedim, ne arkadaşlarımı ne milletimi kandırmadım ve bilerek yanlışı savunmadım. Bu dosdoğru istikamet üzere de bir sınır inşa ettim. Siyasi rakiplerimize tenkitlerimizi tabir ederken kullandığım lisana bilhassa dikkat ettim. Ayrıştıran, kutuplaştıran ve milletimizi bıktıran hengame, hakaret ve tehdit lisanına de asla tevessül etmedim. Milletimizin hakkı için haykırdım ve yanlışsız bildiklerimi de ısrarla savundum.

“BU VEBALE ORTAK OLMAYACAĞIM”

Bildiğiniz üzere, TBMM’de düzenlediğim basın toplantısı ile itirazlarımı ve şerhlerimi de prensipli siyaset ve şahsiyetimize borcumuzun bir gereği olarak milletim ile paylaştım. Malum ve haklı itirazlarım sebebiyle de partimize 28. periyot milletvekili adaylık müracaatında bulunmadım. İrademi beyan ettim. İradem nettir ve zamanla anlaşılacaktır. Parti teşkilâtlarımızın hissiyatı ise bilinsin, duyulsun istiyorum. Gelen telefonlardan anlıyorum ki kızgın, kırgın, üzgün, hırpalanmış ve kahırlı bir formda oy verilecek. Ben kendi adıma bu vebale ortak olmayacağım.

“İYİ PARTİ AİLESİNİN BU İTİRAZ SEBEBİYLE ÜZÜLMESİNİ İSTEMEM”

Benim kararım, daha evvel söz ettiğim kendi sözlerimin gereğidir. Beş yıldır birlikte gayret ettiğim; kendilerini çok sevdiğim, kendilerinin de beni çok sevdiğine inandığım İYİ Parti ailesinin hiçbir ferdinin, bu itiraz sebebiyle üzülmesini ve itham edilmesini de asla istemem.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir