Kazakistan orman yangınında hayatını kaybedenler için ulusal yas ilan edildi

Kazakistan’da ülkenin doğusundaki Abay eyaletinde çıkan orman yangınında hayatını yitiren 14 orman emekçisi için bugün “Ulusal Yas Günü” ilan edildi.

Ulusal Yas Günü sebebiyle ülkedeki tüm bayraklar yarıya indirildi, televizyon ve radyodaki cümbüş ve müzik programları yayından kaldırıldı, resmi devlet kurumları ile haber sitelerinin sayfaları siyah ve beyaza büründü.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, yangının sürdüğü Abay eyaletinde oluşturulan acil karargahta yetkililerle toplantı yaptı.

Tokayev, toplantıda ilgili bakanlığın ve eyalet valiliğinin afetin önlenmesi konusunda kâfi düzeyde organize olamadıklarını belirtti.

Başsavcılık, yangınla ilgili soruşturma başlatıldığını duyurdu. Özel tecrübeli savcıların görevlendirildiği soruşturma kapsamında sorumlu kurum ve yetkililerin yangına yönelik aksiyonlarına ait yasal kıymetlendirme yapılması gayesiyle ihmal davası açıldı.

Yangının sürdüğü 3 noktada söndürme çalışmaları devam ediyor

İlgili bakanlıktan yapılan açıklamaya nazaran yangının devam ettiği 3 noktada söndürme çalışmaları sürüyor.

Yangın bölgesine havadan 2 bin tonun üzerinde su bırakıldı.

Valilik, yangın nedeniyle ağır dumanın tesirinde kalan bölgedeki kimi köylerin boşaltıldığını bildirdi.

Kazakistan Olağanüstü Haller Bakanı Sırım Şariphanov, gazetecilere yaptığı açıklamada, durumun denetim altında olduğunu lakin hava sıcaklığının artması ve şiddetli rüzgar sebebiyle bölgede tekrar alevlenme riskinin bulunduğunu söyledi.

Şariphanov, bölgede yangına müdahale için kâfi insan ve ekipmana sahip olduklarını belirterek, “Yaklaşık 1500 itfaiye takımı 300’e yakın ekipmanla ve 12 helikopterle bölgede çalışıyor.” dedi.

Yangının tesirli olduğu alanın giderek küçüldüğünü kaydeden Şariphanov, “Tahminlerimize nazaran önümüzdeki birkaç günde yangını söndüreceğiz.” bilgisini paylaştı.

Orman yangını

Kazakistan’ın doğusundaki Abay eyaletinde bulunan Semey Ormanı’nda 8 Haziran’da yangın çıkmış, alevlere birinci müdahaleyi yaptıkları belirtilen 14 orman emekçisi hayatını kaybetmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir