Kahraman Proteo’nun heykeli dikilecek

Depremlerde hayatını kaybedenler ve 2011 Van sarsıntısı sonrasında yardım gönüllüsü olarak geldiği Van’da enkaz altında kalarak vefat eden Atsushi Miyazaki için İstanbul’da anma merasimi düzenlendi. Sarıyer’deki ‘Atsushi Miyazaki’ parkında düzenlenen merasime Sarıyer Belediye Lideri Şükrü Genç, Japonya İstanbul Başkonsolosu Kenichi Kasahara, Meksika İstanbul Başkonsolosu Maria İsabel Armida Limon, Hindistan İstanbul Başkonsolosu Sudhi Choudhary katıldı. Hürmet duruşu ile başlayan merasimde, Meksika arama kurtarma takımı ile geldiği Adıyaman’daki arama kurtarma çalışmaları sırasında ölen Proteo’nun heykelinin parka dikileceği açıklandı.

‘Proteo’ya vefa borcumuz var’

Sarıyer Belediye Lideri Şükrü Genç, “Dayanışma 2011 yılındaki üzere memleketler arası bir boyuta taşındı. Van sarsıntısı sonrasında, Miyazaki’nin ismini bu parka verirken ailesinden ve Japon devletinden müsaade aldık. Vatandaşlarımızı enkaz altından kurtarmak için binlerce kilometre uzaktan gelen, vefa borcumuz olan isimlerden biri de arama-kurtarma köpeği Proteo. O bir asker olduğu için Meksika ordusunun müsaadesiyle, parkımızda onun da heykeline yer vermek istiyoruz” dedi.

‘İyi bir asker olarak misyonunu yerine getirdi’

Depremde hayatını kaybedenler için taziye dileklerini tabir eden Meksika İstanbul Başkonsolosu Maria İsabel Armida Limon ise, “Proteo sırf bir köpek değil, bir askerdi. Hayatı boyunca kışlada yaşadı, buyruklara itaat etti. Aldığı son buyruk, Türkiye’ye yardım için 20 saatlik bir uçak seyahati yapmaktı. Yeterli bir asker olarak misyonunu yerine getirdi, fecî sarsıntıda askeri timi ve başka kurtarıcılarıyla birlikte insanların enkaz altından çıkarılmasına yardım etti. Bugün tüm kurtarma grubuna ve hepsinin başarılarına teşekkür ediyoruz” sözlerini kullandı. Merasim Atsushi Miyazaki’nin parkta bulunan heykeline karanfil bırakılmasıyla sona erdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir