İstanbul’da apart kiraları da uçuşa geçti: Kişi başı 2 bin 500 lira

Konut piyasasında yaşanan arz meşakkati nedeniyle apart daireler ikame özelliğe büründü. İstanbul’da kiralık mesken sıkıntısıyla çoklu konaklamaya müsait apartlar tercih edilmeye başlandı.

Kiralık daire fiyatlarında son 2 yıldır görülen fahiş fiyat artışları, mesken arayanları güç durumda bıraktı. Konut piyasasında yaşanan bu dertlerle farklı tahlil yolları arayışına girildi.

Yüksek kira getiri elde etmek isteyen birtakım mesken sahipleri, dairelerini aparta çevirdi. Kelam konusu apartlar, İstanbul’un çeşitli ilçelerinde bulunuyor.
Özellikle Beylikdüzü, Avcılar ve Şirinevler civarlarında rastlanan apartlarda en fazla 10 kişi kalabiliyor. Odalarda bireye özel yatak ve dolap kullanıma sunuluyor. Dairenin öteki kısımları ortak kullanıma sunuluyor. Kiralık dairelerde görülen fiyat artışları apartlarda da yaşandı. İnternet sitelerinde yer alan ilanlara nazaran, sene başı 1500 lira olan kişi başı fiyatlar 2 bin 500 liraya yükseldi.

Kişi başı en düşük 2 bin 500 lira fiyat talep ediliyor

Bir yıl evvel tek odada bir kişi kalınmasına uygun olan daireler, artık bir odada en az 2 kişi kalacak formda düzenleniyor. Isınma, su ve elektrik masrafları dahil kişi başına 2 bin 500 lira talep ediliyor. Bu fiyat yılın birinci ayında bin 500 lira olarak uygulanıyordu.

Bekar öğrenci ve çalışanlar kalabiliyor

İstanbul Avcılar’da bulunan örnek bir 3 1 daire, erkekler için aparta dönüştürüldü. Ekseriyetle öğrenciler ve farklı kentten İstanbul’a gelmiş bekar çalışanlar tercih ediliyor. Kiralamalar ise etraftaki emlakçılar tarafından yapılıyor.

“Metrekare fiyatları ilanlardan daha gerçekçi”

Konuyla ilgili görüş veren Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan konut fiyat endeksi dataları kapsamında Türkiye genelinde konut ünite metrekare pahası 16 bin 500 TL düzeylerine ulaştı. İstanbul’da ise ünite metrekare kıymeti 26 bin 637 liraya ulaştı. Bunun yanı sıra İzmir’de ünite metrekare bedeli 19 bin 632 lira iken, Ankara ortalamanın altında ve 12 bin lira düzeylerinde. İlanlardan çok bu metrekare fiyatlarının daha gerçekçi olduğunu söyleyebiliyoruz. Zira bu bedeller, değerleme raporlarındaki konut pahasının, konutun brüt kullanım alanına bölünmesi ile elde ediliyor. Konut fiyatlarında yaşanan bu artışların yanı sıra, kiralık daire arzında yaşanan kasvetler üniversal barınma muhtaçlığını gün geçtikçe artırıyor” dedi.

“İlanlara yasal düzenleme getirilmeli”

İnternette yer alan ilanların farklı hedeflere hizmet edebildiğine dikkat çeken Özelmacıklı, “Günlük kiralık ilan yayınlayanlar konusunda daha evvel de birtakım düzenlemeler yapılmış, lakin gerek yasal mevzuata gerekse de portallardaki ilan yayınlama kısımlarında önemli sorunlar yaşanmaya devam etmektedir. Vergi levhası bile olmadan, öteki isim ve unvanlar altında, hiçbir kimlik yahut tapu sahipliği olmayan binlerce ilan saatlik günlük ilanlar ile yayınlanmaya devam etmektedir. Bu konu ayrıyeten kimi ilanların verilme emelinin farklı nitelikteki hizmetlere aracılık biçimi ile de kullanıldığı kıymetlendirilebilir. Bilhassa mal sahibinin haberi olmadan yapılan günlük kiralama ve oda paylaşım modellerinde yasal düzenlemelere gereksinim var” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir