‘İmam hatip’ sözleri nedeniyle yargılanan Erol Mütercimler’e beraat kararı

Katıldığı bir televizyon programında imam hatip lisesi mezunlarına yönelik kelamları nedeniyle ‘’Halkın Bir Kısmını Toplumsal Sınıf Din Mezhep Cinsiyet, Bölge Farklılığına Dayanarak Alenen Aşağılama” suçlamasıyla yargılanan Erol Mütercimler beraat etti. Haliç Üniversitesi eski öğretim üyesi Erol Mütercimler, sarf ettiği kelamlar nedeniyle başta İmam Hatip Dernekleri olmak üzere; Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, AK Partili Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan ve İlim Yayma Cemiyeti Derneği üzere kurum ve şahıslar, savcılığa başvurarak Mütercimler hakkında kabahat duyurusunda bulunmuştu. Cumhuriyet savcısının mütalaasında hakkında 1 yıl 6 aya kadar mahpus cezası talep ettiği Erol Mütercimler, Nisan 2021’de mahkeme tarafından 10 ay mahpus cezasına çarptırılmıştı.

KARAR BOZULDU

Cumhuriyet’e yer alan habere nazaran, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2.ceza dairesinde istinaf üzerine incelenen mahallî mahkeme kararı, 21.02.2023 tarihi istinaf kararı ile bozuldu ve Mütercimler hakkında beraat kararı verildi. Mahkeme tıpkı vakitte lokal mahkeme kararını istinaf eden Mustafa Varank, Bilal Erdoğan üzere cürümden ziyan gördüğünü sav eden isimlerin sıfat yokluğu sebebiyle davaya katılma taleplerinin olamayacağına karar verdi.

Gerekçeli kararda “Sanığın, üzerine atılı “Halkın Bir Kısmını Toplumsal Sınıf Din Mezhep Cinsiyet, Bölge Farklılığına Dayanarak Alenen Aşağılama” cürmünün yasal ögelerinin somut olayda oluşmadığı yüklenen fiilin kanunda hata olarak tanımlanmadığı anlaşıldığından CMK’nın 223/2-a unsuru yeterince beraatine karar verilmiştir’’ sözleri yer aldı.

Ne olmuştu?

Bir televizyon programında Müellif Müfid Yüksel’in, “Saint Joseph, Saint Michel, Saint Benoit kimlerin kurduğu okullar, Cizvit papazlarının okulları” demesinin üstüne Erol Mütercimler, “Ama sonuca bakın, o imam hatipten mezun olanlar bakın karşımıza ne olarak çıkıyor… Sahtekar, cinsi sapık, ahlaksız” sözlerini kullanmıştı.

Radyo ve Televizyon Üst Heyeti (RTÜK), Erol Mütercimler’in imam hatip mezunlarıyla ilgili kelamları nedeniyle ilgili kanala inceleme başlatırken, Haliç Üniversitesi idaresi tarafından hakkında soruşturma başlatılan Erol Mütercimler, üniversitedeki vazifesinden istifa etmişti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir