İbn-i Sina Hastanesi’nde ultrason randevusu Ocak 2024’e verildi

Tedavisi Ankara İbn-i Sina Hastanesi’nde gerçekleştirilen bir hastadan tabip, üç ay sonrası için göğüs ultrasonu istedi. Göğüs ultrasonu için randevu almak isteyen hasta, fakat 26 Ocak 2024 tarihine randevu bulabildi. 

BirGün’den Mustafa Bildircin’in haberine nazaran, AKP’nin sıhhat siyasetlerini eleştiren CHP’li  GamzeTaşcıer, AKP sıhhat sistemini o denli bir hale getirdi ki vatandaş kanserden vefat döşeğindeyken teşhisini yeni alabiliyor. İbn-i Sina Hastanesi’nde tedavi gören bir hastaya, üç ay sonra yaptırması istenilerek göğüs ultrasonu çektir denmiş. Fakat randevu 2022’de değil, 2023’te de değil, 2024’ün Ocak ayına verilmiş. İşte AKP’nin sıhhatte ıslahat yaptık dediği sistemin hali budur.” dedi.

Taşcıer şunları kaydetti:

“2022 yılındayız, bir ultrason randevusu bile fakat 2024’e alınabiliyor. Türkiye’de bayanlar ortasında en çok görülen kanser çeşidi göğüs kanseri. Sıhhat Bakanı, ‘Meme Kanseri Farkındalık Ayı’ kapsamında yaptığı açıklamada erken teşhisin ne kadar kolay olduğunu anlatıyordu. Bu kanser cinsinde erken teşhis nitekim de kolay, ancak vatandaş ultrason aygıtıyla yan yana gelemiyor. Nasıl erken teşhis alacaklar? Türkiye’de yılda yaklaşık 25 bin bayana göğüs kanseri teşhisi konuluyor. Bunlar randevu almayı başarıp teşhis alabilenler. Daha 2022 yılından 2024’e randevu verildiği bir ülkede bu sayının aslında çok daha fazla olduğu aşikardır. AKP’nin maharetsiz sıhhat siyasetinin faturasını, halk sıhhatinden olarak ödüyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir