HDP, AKP’nin randevu talebini reddetmişti; CHP ve İyi Parti, başörtüsünde ortak yanıt üzerinde çalışıyor

HDP’nin, başörtüsüne yönelik anayasa değişikliği teklifini görüşmek için randevu isteyen AKP’ye “ret” karşılığı vermesinin akabinde gözler CHP ve Yeterli Parti’ye çevrildi. İYİ Parti TBMM Küme Lideri İsmail Tatlıoğlu, “Henüz görüşüp dönüş yapmadık” dedi. İki partinin ortak bir tavır üzerinde çalıştığı öğrenildi.

AKP’nin TBMM kümesi, başörtüsüne yönelik anayasa değişikliği teklifini muhalefet partileri ile görüşmek üzere ikinci çeşit ziyaretleri için HDP, CHP ve İyi Parti kümelerinden randevu talebinde bulundu. HDP Küme Başkanvekili Saruhan Oluç’un partilerine yönelik kapatma davasının sürmesi ve Hazine yardımının bloke edilmesi nedeniyle AKP kümesi ile görüşmeme kararını aldıklarını açıklamasının akabinde gözler CHP ve İyi Parti’ye çevrildi.

İyi Parti TBMM Grup Başkanı İsmail Tatlıoğlu, “Bizden randevu istendi lakin şimdi ortamızda görüşüp dönüş yapmadık” dedi. Edinilen bilgiye nazaran randevu talebi, Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanan CHP MYK’da da gündeme geldi. MYK’daki ağırlıklı görüş, İYİ Parti ile ortak hareket edilmesi gerektiği tarafında oldu. Yapılan görüşmeler sonucunda yarın TBMM küme lider vekilliği seviyesinde Meclis’te bir toplantı yapılmasına karar verildi. CHP ve İyi Parti kümelerinin görüşmesinden sonra her iki partinin de AKP’ye ortak bir cevap vermesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir