HaberTürk yazarı Sarıkaya: İyi Parti, anayasa değişikliğine giden sürecin tarafı olmadığı gibi, aktörü haline gelmekten kaçınıyor, referandum istemiyor

HaberTürk muharriri Muharrem Sarıkaya, “İyi Parti, anayasa değişikliğine giden sürecin tarafı olmadığı üzere, aktörü haline gelmekten kaçınıyor, referandum istemiyor” değerlendirmesini yaptı. 

Sarıkaya yazısında, “Anayasa değişikliği konusunda partilerin dün yaptığı toplantılar sonucunda yol haritaları büyük oranda katılaştı. CHP tavrını evvelden belirlemiş ve AK Parti ile Anayasa değişikliğine yanaşmayacağını net formda açıklamıştı. İyi  Parti’nin tavrı da dünkü Başkanlık Divanı ve kurucular heyeti toplantılarında belirlenecekti, fakat netleşmeden askıda kaldı… Âlâ Parti’de eğilim, dün Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu’nun da altını çizdiği üzere, referandumu getirerek, “seçmenin başını karıştıracak, sandığın üzerine bindirilmiş külfetten yana olmama” tarafında. Düzgün Parti’nin mevzu ile ilgili isimlerine sorduğumda da misal yaklaşımı sergiledi…” tabirini kullandı. 

Sarıkaya şunları kaydetti:

“Temel hak ve özgürlükler referandum konusu olamaz, referandumsuz tahlil modeline uygun hale gelmesi gerekir” görüşünü savundu.

Dolayısıyla, Âlâ Parti, anayasa değişikliğine giden sürecin tarafı olmadığı üzere, aktörü haline gelmekten kaçınıyor; referandumu ise hiç istemiyor.

Bu evrede CHP’nin kendileriyle mevzuyu müzakere etme gereği dahi duymadan TBMM’ye taşımış olmasına da tepkili…

Vardıkları karar, süreci takip etmek ve 14 Mayıs’ta DEVA Parti’sinin konut sahipliğinde yapılacak 6’lı masa başkanlar tepesine mevzuyu taşımak ve bu noktaya neden ve nasıl gelindiğini, ortak tahlilin ne olması gerektiğini sorgulatmak…”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir