Ege: Son kuruşuma kadar battım!

İSTANBUL (İGFA) – Yaz aşkım, Delice Bir Sevda, Hurma Gözlüm, Senden Uzak ve Sırça Köşk üzere müziklerle akıllara kazınan müzikçi Ege, Akşam Gazetesi Güneş eki Haber Müdürü Yasemin İlan’a özel açıklamalarda bulundu.

‘Ne iş yaparsam yapayım müzikçi kimliğim başarmanın önünde bir engel” diyen Ege ,“İki roman yazdım, kültür sanat otoriteleri tarafından çok beğenildi lakin ‘yazar Ege’ olarak anılmam neredeyse imkansız zira müzikçi kimliğim her vakit insanların zihninde ağır basıyor” dedi.

2014 yılında tertipli gelirimin olacağı bir iş yapayım istedim, tüm birikimimi zeytinyağı işine yatırdım. Şahane battım, son kuruşuma kadar gitti. Özel tasarım şişeler yaptım, kreatif baktım olaya. Arkeoloji müzesindeki yapıtları şişelere yansıttım, mermer kullandım. Maliyetli bir zeytinyağıydı ama sanatçı kimliğim yeniden işime mahzur oldu. Kurumsal firmalara toplantıya gidiyordum hedefim zeytinyağı satmak, onlar benimle fotoğraf çekilip bir de müzik söylememi rica ederek mevzuyu kapatıyordu. Hatta bir defasında bu türlü bir toplantı sonrası benden eser almadılar lakin özel bir davetlerinde sahneye çıkmamı istediler, ben de o günkü konser fiyatımın beş katını çektim, kabul ettiler” diye konuştu.

EKONOMİK BİR İNEKTİM

“En büyük keşkeniz nedir?” formundaki soru üzerine Ege şunları lisana getirdi: “Şöhret olduğum 1995 ile 2000 yılları ortasında yaptığım yanılgılar var. Ben taşralıyım, büyükşehire geldim şöhret oldum, bir anda çok parladım. Bir anda ekonomik bir inek haline geldim. Kimin sağacağına benim karar vermem gerekiyordu ekonomik olarak, firmalarda menajerlerde… O günlerdeki sistemimi duygusal davranak bozdum. Keşke o takımla ve o sistemle devam edebilseydim. Çok daha profesyonelce, çok daha farklı işler yapabilirdim. Ve keşke askere gitmek içi tez etmeseydim.”

BAŞKA ÜLKEDE DOĞSAM DÜNYA STARIYDIM

Ege, “Benim ‘Sen kendine bak’ isimli bir modülüm var Türkiye’de kimse bilmez şarkıyı. YouTube’da 10 bin izlenme aldı lakin Lübnan’da 55 milyon izlenmesi var. Lübnanlı ünlü sanatçı WaelKfoury benim o müziğimi QalbeMeshtaq ismiyle söyledi ve müzik oranın klasikleri ortasına girdi. Bir de Yunanistan’da birebir müziğim söylendi ve çok sevildi” dedi. Ege “Şarkıları Türkiye’de Zülfi Livaneli’den sonra en çok öbür lisana çevrilen ikinci sanatçıyım. 10 ülkede 30’dan fazla müziğim seslendirildi ve büyük ses getirdi. Diyeceğim o ki evet ben öbür bir coğrafyada olsam eminim dünya starı olurdum. Yanlış kararlar verdim. Sınanmalar, imtihanlardan geçtim. Mukadderat dediğimiz şey aslında bizim tercihlerimizdir. Talih nedir biliyor musunuz fırsat ayağınıza geldiğinde sizin de hazır olmanızdır. Hazır olduğum vakitlerde fırsat yoktu, hazır olmadığım vakitlerde fırsat ayağıma geldi sonuçta ben bir türlü dengeyi tutturamadım” diye konuştu.

“EGE ADAŞLAR” DERNEĞİ KURACAK

Benden sonra binlerce on binlerce Ege isminde çocuk oldu. Anne babalar benden etkilenerek bebeklerine Ege ismini verdiler. Diğer bir kapıyı açtık, Ege isimlileri ‘Ege Adaşlar Derneği’ ismiyle kuracağım bir dernek çatısı altında toplamayı düşünüyorum. Bu benim için beğenilen bir oluşum olur. Gerçek adım Levent Ak, fakat Ege ismini ben kendim buldum, şayet adım Ege olmasa alternatif ismim Hükümran ve Asil’di. Erkan Özerman Ege ismini yakıştırdı bana. Haluk Levent, Levent Yüksel ve Levent Conker üzere isimler vardı onlarla karıştırılmayayım diye ismimi değiştirdim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir