Dr. Servet Terziler yazdı: Stresin, saçkırana neden olabildiğini biliyor muydunuz?

Saçkıran, saçın fark edilmeyecek halde küçük yamalar halinde dökülmesine neden olan bir durumdur. Fakat bu yamalar daha sonra fark edilebilir hale gelebiliyor. Günlük ömür geriliminin dışında ağır gerilim yaşayan bireylerde görülebilen saçkırana, bilhassa travmaya yol açan gerilim durumları neden olabiliyor.

Erkeklerde daha fazla görülüyor

Sakalda, kaşlarda ve kirpiklerde de görülebilen saçkıran, yavaş gelişebildiği üzere yıllar sonra da tekrarlanabiliyor. Saçkıran yüklü olarak gençlerde ortaya çıkıyor. Hastalıktan etkilenen her 100 şahıstan 70 ila 80’i 40 yaşın altında. Erkeklerde bayanlardan daha fazla oranda görülüyor.

Belirtiler şahsa nazaran değişebiliyor

Belirtileri bireyden bireye değişen saçkıran, saçlı deride bir yahut birden fazla düzgün, oval ve tüysüz bölgelerde açığa çıkar. Etkilenen bölgedeki cilt sağlıklıdır ve ciltte iltihabi durum kelam konusu değildir. Dökülen bölgelerde yeni çıkan kıllar renksiz, ince, cansız bir görünümde olur. Birtakım hastalarda saçlı deride yanma, kaşıntı üzere hisler duyulabiliyor. Saç dökülmesi ekseriyetle baş derisinde başlıyor. Lakin kirpik, kaş, koltuk altı, sakal ve kasık tüyleri dahil her türlü saçlı deri saçkıranın tesirine girebiliyor ve tırnak yapısında değişiklikler meydana gelebiliyor.
Bazı hastalarda el ve ayak tırnaklarında da ince toplu iğne ucu üzere çöküklükler görülebilir. Ayrıyeten beyaz benekler, ince çizgilenmeler, parlaklığın kaybolması ve kırılmalar da olabiliyor. Nadiren tırnaklarda form bozukluğu görülebilir.

Mezoterapi, PRP ve saç lazeri ile tedavi imkanları

Halk lisanında saç köklerinin küsmesi olarak bilinen saçkıranın tedavisinde; mezoterapi ile saçkıranın olduğu noktaya vitamin enjeksiyonu uygulanabildiği üzere; PRP tedavisi de yapılabiliyor. Birtakım durumlarda tedavi protokollerine kortizon ya da ağızdan ilaç ile lokal steroid enjeksiyonu da uygulayabiliyor.
Saçkıran tedavisinde bir ila iki ay aralığında saç lazeri tedavisi ile growth faktör (büyüme faktörü) uygulaması yapılabiliyor. Bu iki uygulama ile saçlar bir hafta 10 gün içinde tedaviye süratlice sonuç verirken; en geç bir ila iki ay içerisinde de saçlar gözle görülür oranda çıkıyor.

Travmanın idaresinde psikoterapi tedavisi gerekli

Klinikte saçkıran tedavisine uyguladığımız ikinci tedavi protokolü ise hastaya tabibinin denetiminde gerilim ile baş etme yolunu öğretme. Böylece yarım saat süren hastanın psiko-analizi ile psikoterapi tedavisi yapılarak zihnin ve travmanın hakikat yönetilmesi sağlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir