Destici: İdam cezasını geri getirmeliyiz

Rize İsmail Kahraman Kültür Merkezi’nde düzenlenen BBP Olağan Vilayet Kongresi’ne katılan BBP Genel Lideri Mustafa Destici, yaptığı konuşmada Türkiye’nin gündeminde bayan cinayetleri ve Pınar Gültekin davası olduğunu söyledi. Destici, “Alınan kararı hangi vicdan kabul eder hangi adalet terazisi bunu tartar? Gerekçeli kararı okuyunca insan daha çok hiddetleniyor. Neymiş boğazını sıkmış, boğazı kırılmış, o öldü sanmış, halbuki ölmemiş, ölmeseymiş tahminen de beton dökmezmiş üstüne. Bu türlü bir münasebet yazılabilir mi? Bir indirim hafifletici sebep olabilir mi? Buradan hukukçu olmayanlar bile bunun bu türlü olmayacağını bilir. İdam cezasını geri getirmeliyiz. LGBT’liler, liberaller, PKK’lılar, kelamda aydınlar, solcular yazıyorlar. Neymiş idam cezası ağırmış, geri dönüşü yokmuş. Pınar Gültekin’in, Aybüke Yalçın’ın geri dönüşü var mı? Adam cürmünü itiraf etmiş, ‘Ben yaptım’ demiş niçin hayata geri dönüş bileti alıyorlar. Hata sabit, cezası idam olmalı. İdamın geri gelmesi için 2011 yılında meclise 2 milyon üzerinde dilekçe verdik. Kızlarımızı kaçırıp, tecavüz edip öldüren cani sapıklar ve kurşun sıkıp, bomba patlatıp askerimizi polisimizi, öğretmenimizi şehit eden teröristler için idamın getirilmesini istedik. 2013’te 30 vilayette yaptığımız referandumda halkımız yüzde 98 ‘evet’ dedi. İdam cezasını geri getirmeliyiz. Büyük Birlik Partisi, AK Parti ve MHP’ye yani Cumhur İttifakına nasip olur diye umut ediyorum” tabirlerini kullandı.

‘TERÖRİSTLER VE TERÖR DESTEKÇİLERİ ADETA PUSUYA YATMIŞLAR’

HDP’nin millet ittifakının bilinmeyen ortağı olduğunu söyleyen Destici, “Yerel seçimlerde de fiili olarak paydaşlık yaptılar. Her ne kadar 6’ılı masada olmasalar da 7’inci olarak o masadalar. Gözükmeseler de bekliyorlar, seçimde açığa çıkacaklar. Teröristler ve terör destekçileri adeta pusuya yatmışlar, ‘Millet ittifakı seçimi kazansın ve bölgenin idaresini bize versin’ diye bekliyorlar. Sizlerle birlikte bu devletin varlığına, ülkenin bütünlüğüne, milletin istikrarına ve istikbaline inanmış, ay yıldızlı bayrağın altında bir ve birlikte yaşama iradesi ortaya koymuş vatandaşlarımızla birlikte buna geçit vermeyeceğiz. Terörün teröristin özgürlüğü olmaz, terör örgütünün partisi olmaz. Almanya’da, Fransa’da Amerika Birleşik Devletleri’nde var mı? Bizimkiler bırakın hareketleri kınamamayı, hareketlerin içindeler, göbeğindeler, teröristler” dedi.

‘KAPATACAKSINIZ, NEYİ BEKLİYORSUNUZ’

Anayasa Mahkemesi’ne seslenen Lider Destici, “Hiçbir münasebet terör örgütünün partisi olmasını legal kılamaz, ya da münasebeti olamaz. Teröre kim yakınlık duyuyorsa kim terör örgütünün temsilciliğini yapıyorsa, terör ve terörist ile iltisaklıysa ona ömür hakkı tanınmaz kapatılır. Bunun için Anayasa Mahkemesi’ne bir sefer de Rize’den sesleniyorum. Mehmetçik hem yurt içinde hem Irak’ın kuzeyinde hem Suriye’nin kuzeyinde bu katillerle, teröristlerle çaba ediyor. Vatan borcunu yerine getiriyorlar. Anayasa Mahkemesi üyelerinin de vatan borcudur. Anayasanın 68 ve 69 unsuru diyor ki ‘terörle iltisaklı olan bir parti olamaz, varsa kapatılır’. Onun için kapatacaksınız neyi bekliyorsunuz kardeşim” diye konuştu.

BBP Genel Lideri Destici programın sonunda, bir mühlet önce MHP’den istifa eden ve partilerine katılan Derepazarı Belediye Lideri Selim Metin’e parti rozeti taktı.

KAYNAK: DHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir