Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Engelli Hakları Ulusal Eylem Planı’na ilişkin genelge

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugünkü Resmi Gazete’de yer alan genelgede, “Engelli bireylerin toplumsal ömrün her alanına tam ve faal katılabilmeleri emeliyle atılması gereken adımların hak temelli ve kapsayıcı bir yaklaşım, güçlü işbirliği ve uyumla gerçekleştirilmesi değer arz etmektedir.” değerlendirmesinde bulundu.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde, engelli bireylerin temel hak özgürlüklerden faydalanmasını teşvik ve temin ederek, toplumsal hayata öteki bireylerle eşit şartlarda iştiraklerine yönelik önlemleri daha da ileri taşıyacak “2030 Manisiz Vizyon Belgesi”nin ilan edildiğini anımsatan Erdoğan, “Engelli bireylerin eşit vatandaşlar olarak potansiyellerini gerçekleştirebildikleri bir toplum inşası vizyonunu ortaya koyan mezkur evrak, Engelli Hakları Ulusal Hareket Planı ile hayata geçirilecektir.” sözlerini kullandı.

Bu kapsamda, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı koordinasyonunda, kamu, sivil toplum kuruluşları ve üniversiteler ile işbirliği içinde hazırlanan Engelli Hakları Ulusal Eylen Planı’nın (2023-2025) Bakanlığın resmi internet adresi “www.aile.gov.tr” de yayımlandığını kaydeden Erdoğan, genelgede “Engelli Hakları Ulusal Aksiyon Planı kapsamında yürütülecek faaliyetlerin ilgili kurum ve kuruluşlarca yerine getirilerek, alınan kararların hassasiyetle uygulanması konusunda gereğini rica ederim.” tabirlerine yer verdi.

ENGELLİ HAKLARI ULUSAL HAREKET PLANI

Engelli Hakları Ulusal Hareket Planı, Manisiz Vizyon Belgesi’ndeki 8 siyaset alanında ortaya koyulan maksatlara ulaşmak için 2023-2025 yıllarında alınacak önlemleri içeriyor.

“2030 Manisiz Vizyon Belgesi”, kamu kurum ve kuruluşları, engellilik alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları ve bu alanda çalışmalar yürüten akademisyenlerin katkı ve iştirakleriyle Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı koordinasyonunda, “engellilik alanında faaliyet gösteren STK’ler ile yapılan toplantı sonuç raporları ışığında hazırlandı.

Belge oluşturulurken, 2013-2016 ortasında engelli hakları göstergeleri oluşturmayı amaçlayan çalıştaylar ile Türkiye’nin de tarafı olduğu Engellilerin Haklarına Ait Mukavele (EHİS) ülke raporunun hazırlık sürecindeki izleme çalışmaları ve bunlar sonucu hazırlanan raporlar da göz önünde bulunduruldu. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir