CHP’li Ali Mahir Başarır’dan Süleyman Soylu’ya: Utanmaz!

Mezitli ilçesindeki Tece Mahallesi’nde bulunan polisevine yönelik taarruza ait değerlendirmeler yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, saldırının Amerika merkezli olduğunu söz ederek “Bu aksiyonu gerçekleştirenler, Münbiç’ten hareket ettiler” dedi.

“6 yıldır, 15 Temmuz’dan sonra bir tane hareket, onun da arkadaşlarımız hakkını verdiler, onu da söyleyeyim. Bu hareket, Amerika merkezli bir eylemdir” diye konuşan Soylu, silahlı hücuma ait şu bilgileri paylaştı:

  • Bu hareketi gerçekleştirenler, Münbiç’ten hareket ettiler. Aksiyondan evvelki akşam saat 20.00 prestijiyle tam 12-13 saat paramotorla, paraşütlü motor var ya, motorlu paraşüt. Motorlu paraşütle birlikte Tarsus’a geldiler. Tarsus’ta kıyıya yakın bir yere indiler, sabah saat 10.00’a gerçek. Ondan sonra akşama kadar orada kaldılar ve oradan yürüyerek sonra birilerinin otomobillerine binerek, olağan vatandaşların, onlar da insaniyet namına götürmüşler ve ondan sonra aksiyonu gerçekleştirdiler. Ben 6 yıldır İçişleri Bakanlığı yapıyorum, ilk kez Amerika tarafından bizden bir şey istendi, Emniyet Genel Müdürlüğümüzden ve istihbarat birimlerimizden, ‘Şu aksiyon yapan silahların seri numaralarını sizden istiyoruz.’ Dün. Neden istediler? Bizim arkadaşlarımız da onlara çok hoş bir karşılık verdi, İstihbarat Teşkilatımız. ‘Siz birinci evvel PKK’ya gönderdiğiniz silahların seri numaralarını bize gönderin, biz ondan sonra size göndeririz’ diye”

CHP’Lİ ALİ BECERİKLİ BAŞARIR’DAN SÜLEYMAN SOYLU’YA: UTANMAZ!

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, İçişleri Bakanı Soylu’nun “Eylemden önceki akşam saat 20.00 prestijiyle tam 12-13 saat paramotorla, paraşütlü motor var ya, motorlu paraşüt” kelamlarına toplumsal medya hesabından reaksiyon gösterdi.

Başarır, “Bu bilgiler ortadayken palavra atmaya, insanları kandırmaya hiç mi utanmıyorsun?Artık sen yalanlarınla ulusal güvenlik sorunu haline geldin” sözlerine yer verdi.

Başarır’ın paylaşımları şu formda:

  • Süleyman Soylu’ya nazaran teröristler Münbiç’ten paramotor ile tam 12 saat uçmuşlar. Teknik olarak bir paramotor bir saatte yaklaşık 3-3.5 litre yakıt tüketiyor ve 3-4 saat havada kalabiliyor.
  • Menbiç ile Tarsus ortasında tam 12 saat uçması teknik imkanlar gereği imkansıza yakın. Bu datalar ortadayken palavra atmaya, insanları kandırmaya hiç mi utanmıyorsun?Artık sen yalanlarınla ulusal güvenlik sorunu haline geldin.
  • Bir paramotor 12 saat uçuyor ve rastgele bir ihbar gelmiyor o denli mi? Hiç mi takip edilemiyor? Ortaya çıkan güvenlik zaafiyetini kapatmak için bu türlü palavralara sığınıyorsun suçişleri bakanı!
  • Uçan kuştan haberin vardı Soylu! Paramotordan nasıl haberin yok? Kendi zaafiyetini CHP’ye mâl ediyorsun. Utanmaz!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir