BUSİAD’dan gıda günü mesajı: Tarım politikaları yeniden belirlenmeli

BURSA (İGFA) – BUSİAD Besin ve Tarım Uzmanlık Kümesi yayımladığı bildiride, besine ulaşmanın çok sıkıntı olduğu bir yıl yaşandığını söz ederken, bildiride, pandemi periyodunda yaşanan üretim düşüşüyle başlayan sürecin, global ısınma, su kaynaklarının kirlenmesi-hoyratça kullanılması- ile Ukrayna-Rusya Savaşı’nın tesiriyle giderek büyüdüğü ve bir “gıda kıtlığına” neden olduğu da kaydedildi.

Bildiride, tarıma dayalı devlet siyasetlerinin kamu faydası gözetilerek yine belirlenmesi gerektiği, aksi halde kendi kendine yeten ülke olma özelliğinin büsbütün ortadan kaybolacağı da belirtildi.

“Gıda kıtlığının, bilhassa pandemi ve Rusya-Ukrayna savaşı sonrası global ölçekte ortalama yüzde 56 seviyesinde gerçekleşen rekor besin fiyat artışı ile çok yakın alakada olduğu aşikardır” denilen açıklamada, “2022 yılında ortaya konan bu tablo, Ağustos 2023 itibariyle Türkiye’deki besin enflasyonunun yüzde 72.9 düzeyine ulaşmasıyla daha vahim bir hal almış ve erişilebilirliği daha da zorlaştırmıştır. Bilhassa COVID-19 pandemisi, dünyaya besinin stratejik değerini ispatlamıştır. Tedarik kanallarında yaşanan aksamalar, “Kendi Kendini Besleyen Ülke” olmanın hayati kıymetini gözler önüne sermiştir. Bitkisel ve Hayvansal üretim modeli konvansiyonel tarımdan uzaklaşarak; Uygun Tarım uygulamaları ve mümkün olan her yerde Organik Tarıma döndürülmelidir” sözleri yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir