Bodrum’da tarihin en büyük uyuşturucu operasyonunda ceza yağdı

26 Temmuz 2022 tarihinde meydana gelen olayda, Milas’a bağlı Güllük Limanı’na yanaşan Vanuatu bayraklı Ocean Blue isimli ticari gemide uyuşturucu unsur bulunduğuna dair ihbar alan gruplar gemiyi takibe aldı. Geminin takibi esnasında ABD bayraklı Belgor isimli lüks yatın gemiye yanaşıp ayrılması üzerine gruplar gemiyi durdurdu.

YAT DURMAYIP KAÇMAYA ÇALIŞTI HURDAYA DÖNDÜ

Yalıkavak açıklarından memleketler arası sulara kaçmaya çalışan Belgor isimli yat, takımların ikazına karşın Yunan karasularına hakikat kaçmaya başladı. 4 kıyı güvenlik botu, 1 kıyı güvenlik dalış timi, 1 kıyı güvenlik uçağı ve Emniyet Genel Müdürlüğüne ilişkin 1 helikopter tarafından ABD bayraklı yat, 4 saat süren takibin akabinde ateş açılarak durduruldu. Gemide ve denize atılmış olmak üzere 84 kilo uyuşturucu ele geçirildi.

YAT SAHİBİ VE 18 KİŞİ TUTUKLANDI

Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında lüks yatın sahibi eski armatör Ali Korman Erbacıoğlu’nun da ortalarında bulunduğu hem yat sahibi, hem de yattaki 18 kuşkulu tutuklandı. Erbacıoğlu, savunmasında yatın gaz kolu takılı kaldığı için duramadıklarını öne sürdü. Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı hazırladığı 110 sayfalık iddianamede şüphelilerin savunması başta olmak üzere birçok karanlık noktayı aydınlattı.

UYUŞTURUCU KOD İSİMLERİ SNOWMAN VE UNCLE

Ekiplerin yatta uyuşturucu unsur bulamadığı ve denize atıldığı tarafında fikrin hakim olması üzerine denizde aramaların başladığı kaydedilen iddianamede, balıkçıların yaptığı ihbarla üzerinde çuvallar içinde kardan adam manasında ‘snowman’ ve amca manasına gelen ‘uncle’ yazılı uyuşturucu unsurların ele geçirildiği aktarıldı.

YAT SAHİBİ KUŞKULU SÖZ VERDİ

Lüks yatın sahibi eski armatör Ali Korman Erbacıoğlu ise tabirinde aşçı, tadilat işlerine bakan bir arkadaşı ve kendisine kaptanlığı öğrettiği bir bireyle yatta bulunduğunu belirterek, “Sahil güvenlik ‘dur’ dedi fakat arıza nedeniyle yat durmadı. Ateş etmeye başladılar. Çabucak bir süpürge sapı alarak ucuna beyaz bir tişört bağladım. Daha sonra iskele tarafından gelen bot da ateş etmeye başladı. Bu olay 1 saate yakın sürdü” diyerek hatasız olduğunu ve yattan denize uyuşturucu atılmadığını öne sürdü.

Yattan denize bir şeyler atıldığına dair manzaraların izletilmesi üzerine, “Yatın içerisinden bir kesimin denize bir uçmuş olabileceğini düşünüyorum” biçiminde söz verdiği iddianame satırlarında yer aldı. Yanında çalışan kuşkulu İbrahim Çelik’in itirafçı olduğu lakin sonradan inkar ettiği tabirinde, “Çarpması sesi duydum. Ali Korman telefon görüşmesi yapıp ‘sıkıntı var’ deyip telefonunu denize attı. Dümenin başındayken yanındaki çalışana ‘mazotları fulle, Yunan sularına gireceğiz, kurtulacağız, 2 mil kaldı’ dedi. Başkaları de yatın önüne gidip ‘tamam hallettik’ diye cevap verdi ” biçimindeki beyanlarına katılmadığını ve söyleyecek diğer bir şeyi olmadığını aktardığı kaydedildi.

18 BİREYE 67’ER ŞER YIL HAPİS

Kilolarca uyuşturucunun sevk ve nakil süreçlerinin şüpheliler tarafından görülmeksizin yapılamayacağının aşikar olduğunu kaydeden savcılık, Ocean Blue isimli ticari yük gemisindeki 14 mürettebat ile Belgor isimli yatın sahibi Ali Korman Erbacıoğlu ve çalışanlarının bulunduğu 18 şüphelinin ‘birden fazla şahısla uyuşturucu yahut uyarıcı husus ithal etme’ hatasından 67’şer yıla kadar mahpusunu istedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir