Bakan Kirişci ayçiçek alım fiyatını açıkladı

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, ayçiçeği alım fiyatının kilosunun 12 TL olduğunu belirterek, ”Özellikle ayçiçeğiyle ilgili natürel ki yüzde 35 civarında arz açığı olan bir eser ve biz kendi üretimimizi de bu manada destekliyoruz. Son günlerdeki fiyat düşüşü belirli ki üreticilerimizi mutsuz etmiş. Bunun telafisi için de Sayın Cumhurbaşkanımızın da onaylarıyla inşallah ayçiçeğimizin alım fiyatlarını 12 TL kilogram üzerinden devam ettireceğiz” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Konya’da Mevlana Kültür Merkezi’nde düzenlenen ‘Gençler Tarım ile Buluşuyor’ isimli programa katıldı. Burada gençlere seslenen Bakan Kirişci, Konya’nın ziraî üretim bedelinin 2002 yılında 2,2 milyar TL iken, 2021’de 30 milyar TL’yi aşarak yaklaşık 14 katına çıktığını kaydetti.

GENÇ NÜFUS ORANI AZALIYOR

Bakan Kirişci, Türkiye’nin genç nüfus oranının gitgide azaldığına dikkat çekerek, “Bugün teknolojide bizden ileri olduğu söylenen ülkelerde genç nüfusun, toplam nüfusa oranla gitgide azaldığı bilinmektedir. Bu bağlamda, genç nüfusumuzun sayısal güç ve dinamizmini, çağın gerekleri doğrultusunda, bilhassa inovasyon ve eğitim merkezli olarak harekete geçirmek zorundayız. Bu potansiyeli, ülkemizin güçlü kaynaklarıyla harmanlayarak ve akıl terini eskisinden çok daha kıymetli bir yere koyarak ekonomik yarar ve refaha dönüştürmek hedefindeyiz” dedi.

Türkiye için bir öteki değerli mevzunun da orta eleman sorunu olduğunu tabir eden Bakan Kirişci, ”Bugün geldiğimiz noktada, tek tahlilin Üniversite mezunu olmaktan geçtiğini görenler, ne kadar yanıldıklarını, orta eleman gereksiniminin ne kadar değerli olduğunu anlamışlardır sanıyorum. Geçmişte meslek liselerinin başına neler geldiğini burada hatırlatmaya gerek yok. Bakanlık olarak bu sorunun tahlili için Ulusal Eğitim Bakanlığı ile bir protokol imzaladığımızı, tarımda orta eleman gereksinimi için çalışma başlattığımızı buradan açıklamak istiyorum” diye konuştu.

AYÇİÇEĞİ FİYATI 12 TL OLDU

Bakan Kirişci, konuşmasının sonunda ayçiçeği alım fiyatının 12 TL olduğunu açıkladı. Kirişci, ”Özellikle ayçiçeğiyle ilgili natürel ki yüzde 35 civarında arz açığı olan bir eser ve biz kendi üretimimizi de bu manada destekliyoruz. Son günlerdeki fiyat düşüşü aşikâr ki üreticilerimizi mutsuz etmiş. Bunun telafisi için de Sayın Cumhurbaşkanımızın da onaylarıyla inşallah ayçiçeğimizin alım fiyatlarını 12 TL kilogram üzerinden devam ettireceğiz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir