Ağırel İsim İsim Yazdı: “HÜDA-PAR’ın Hizbullah ile Bağı Yok” İddiasına Yanıt

Cumhuriyet gazetesi müellifi Murat Ağırel, HÜDA-PAR’ın Hizbullah terör örgütü ile irtibatı olmadığı tezinin gerçek dışı olduğunu anlattı. Ağırel, Hizbullah davasında karar giymiş çok sayıda ismin bugün HÜDA-PAR’da yönetici konumunda olduğunu aktardı.

14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerde cumhurbaşkanı adayı olarak Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyen HÜDA-PAR, milletvekili seçimlerine de AK Parti listelerinden katılıyor. ‘Hizbullah’ın siyasi kanadı’ olarak tanım edilen HÜDA-PAR’ın seçimlerde Cumhur İttifakı’na takviye kararı yeni bir tartışmanın da fitilini ateşledi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘tamamen yerli ve ulusal bir yapı’ diye tanımladığı HÜDA-PAR’ın terörle bir bağının olmadığını savundu. 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise birebir bahisle ilgili olarak ‘Hür Dava Partisi’nin hiçbir terör örgütüyle bağ ve teması olmadığı açıklanmış ve muhataplarınca da tabir edilmiştir. Sık sık gündeme taşınan Hizbullah terör örgütünün ise nasıl ve ne vakit çökertildiği malumdur’ ifadelerini kullandı.

Büyük Birlik Partisi Genel Lideri Mustafa Destici ise ‘HÜDAPAR, Hizbullah’ın bitirilmesinden 12 sene sonra kurulmuş bir parti’ diyerek HÜDA-PAR’ın Hizbullah ile irtibatının olmadığını vurguladı. 

Özetle Cumhur İttifakı HÜDA-PAR- ile Hizbullah ortasında alaka olduğu savını reddediyor.

Hizbullah mahkumu HÜDA- PAR’lılar

HÜDA-PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu

Ancak Cumhuriyet gazetesi Murat Ağırel, bugünkü ‘HÜDA-PAR Hizbullah’ın kendisi’ başlıklı yazısında bu tezin gerçeği yansıtmadığını örneklerle anlattı. Ağırel, HÜDA-PAR’da yönetici durumunda olan çok sayıda ismin Hizbullah davalarında yargılanıp karar giydiğini kaydetti. Ağırel’in yazısının ilgili kısmı şöyle:

‘Hizbullah örgütünün kelamda Saadet Bölge (Şırnak-Merkez, Silopi, Cizre ve İdil ilçesi) sorumlu yardımcılığını yapan Mehmet Selim Narçin isimli mensubu, İdil HÜDA PAR ilçe başkanlığı yapıyor. Terör örgütü mensuplarını topluma kazandırmak için çıkarılan “Topluma Kazandırma Yasasından” faydalanmak emeliyle 2003’te Şırnak’ta teslim olmuştu.

Emniyet müdürü Gaffar Okkan ve 5 polis memurunun şehit edilmesi hareketinin talimatını verdiği gerekçesiyle Konya’da 2003’te gerçekleştirilen operasyonda yakalanan örgütün 3. lideri Mehmet Beşir Varol, Molla Mehmet Beşir olarak tanınıyor. Bir orta OdaTV’yi de maksat göstermişti. HÜDA PAR yayınlarında Mele Mizgin kod ismini kullanıyor.

“Genel lider yardımcısı Hizbullah’ın İstanbul sorumlusu olarak tutuklandı”

Daha var. Partinin eski genel lider yardımcıları Mehmet Bahattin Temel, Sait Şahin, Abdussamet Yalçın, 26. periyot İstanbul milletvekili adayı Fikret Gültekin, eski Diyarbakır vilayet lideri ve genel idare kurulu üyesi Şeyhmus Tanrıkulu, Batman vilayet başkanı Davut Şahin, GİK üyesi Mahmut İrtem, Abdulkudüs Yalçın, Mustafa Sakin, HÜDA PAR Şûra Meclisi Başkanı ve istişare kurulu üyesi Ahmet Seyyitoğlu ile Veysi Gültekin, Mehmet Fatih Anal, merkez disiplin kurulu üyesi Fadıl Şani, Nazım Eprem, Abdurrahman Ekinci, Enver Kılıçarslan, Mustafa Durgun ve daha birçok isim Hizbullah’tan yargılanıp karar giyen isimler…

Bu listedeki genel lider yardımcısı Mehmet Ali Doyar, Mehmet Sait Rüzgâr, Salih Barlak, geçtiğimiz periyot milletvekili adayı oldu. Şeyhmus Tanrıkulu, “Eğer HDP PKK’ye silah bırakma daveti yapacaksa, biz de HÜDA PAR olarak Hizbullah’a bu çağrıyı yaparız” diyen bir isim. Mehmet Bahattin Temel dediğiniz adam Hizbullah’ın İstanbul sorumlusu olarak tutuklandı. Hizbullah bu seçimlere tekrar “Meclis’teki vekiller bizim irtibat subayımız olabilir” diyerek mi giriyor.

Yahu HÜDA PAR merkez istişare kurulu üyesi ve 24 Haziran 2018 genel seçimlerinde Şırnak’tan milletvekili adayı Nasuh Sevinik’in, iki farklı Hizbullah Şırnak yapılanmasıyla ilgili dava belgesindeki şemalı yapılanmada yönetici konumunda olduğu ortaya çıktı. Bu adam Hizbullah’ın bölge yapılanmasında iki numara olarak gözüküyor. Hani HÜDA PAR ile Hizbullah ortasında bir münasebet var mı diye soruyorlar ya bu yanlış bir soru. Hizbullah HÜDA PAR’ın kendisi zati.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir