ABD’li Kongre üyesi Erdoğan’ı hedef aldı: Hayal aleminde yaşıyor

Türkiye ile ABD ortasında devam eden F-16 müzakerelerine ait Washington’daki Yunan lobisinden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı gaye alan çok sert bir açıklama geldi.

Türkiye, F-16 satışına ait ABD’den yeni bir adım beklerken ABD Kongresi’ndeki Yunan lobisine yakın isimler Türkiye zıddı faaliyetlerini sürdürüyor.

Rusya’dan S-400 satın aldıktan sonra F-35 programından çıkarılan Türkiye, geçen yıl ABD’den 40 adet F-16 savaş uçağı ve F-16’lar için 80 adet modernizasyon kiti satın almak için talepte bulunmuştu. ABD Lideri Joe Biden’ın birkaç ay evvel yeşil ışık yaktığı Türkiye’ye F-16 satışı, ABD idaresi içinde itirazlara yol açmıştı. Yunan lobisine yakınlığıyla bilinen ABD’li Kongre üyeleri tarafından sunulan ve Türkiye’ye yeni F-16 savaş uçağı satışını kısıtlayan yasa tasarısı, temmuzda Temsilciler Meclisi’nde yapılan oylamada kabul edilmişti.

Son olarak ABD Kongresi’ndeki Yunan lobisi üyelerinden Cumhuriyetçi Gus Bilirakis, direkt Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı amaç alan açıklamalar yaptı.

‘KONGRE’NİN BİRDEN FAZLA F-16 SATIŞININ SINIRLANMASINI İSTİYOR’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu hafta New York’ta görüştüğü iki ABD’li senatörden Türkiye’ye F-16 savaş uçağı satışı konusunda olumlu geri dönüş aldığını söylemişti. Bu açıklamaya değinen ABD’li Kongre üyesi Bilirakis, Cumhuriyetçilerin Türkiye’ye F-16 satışını desteklemediğini savunarak “Bu durum Erdoğan’ın hayal aleminde yaşadığının kanıtı” dedi.

Daha da ileri giderek “Erdoğan gerçeklerle kendi hayallerini birbirine karıştırıyor” sözlerini kullanan Bilirakis, Twitter’da paylaştığı iletide 59’u Cumhuriyetçi Parti’den olmak üzere Kongre üyelerinin birçoklarının Türkiye’ye F-16 satışını sınırlanmasına takviye verdiğini söyledi.

Bilirakis, “Erdoğan berbat bir müttefik olmanın ve kabadayılığın istediği şeyleri elde etmenin yolu olmadığını öğrenecek” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir