135 kilometrelik etabı Jasper Philipsen kazandı

ANTALYA (İGFA) – Sabahın birinci ışıklarından itibaren start ve Antalya’daki finiş noktasında yüzlerce insan son hazırlıklar için canla başla çalışarak etaba son formunu verdi.

Bisikletçiler 3.9 kilometre nötr startla pedal çevirdikten sonra saat 11.40’ta damalı bayrağın sallanmasıyla büyük gayret için pedallar dönmeye başladı.

Genelde düz, lakin sıcak bir havada çaba eden atletler su kaybını önlemek için birinci kilometrelerden itibaren sıvı gereksinimlerini gidermeye başladılar.

SPOR-TOTO’NUN ÜÇ SPORTMENİ KAÇIŞ GRUBU’NDA

İlk kilometrelerde bir-iki cılız atak yapılsa da rastgele bir kaçış göze çarpmadı. Bisikletçiler parkurun eşsiz hoşluklarını izlemeden de edemediler. Yeşil ve mavinin buluştuğu noktalarda biriken halk da ellerinde Türk bayrakları ile atletlere moral vermeyi ihmal etmediler.

Alarahan geride kalırken yeniden ataklar dikkat çekti. Bora Hans Grohe’nin atletleri Peloton’un önünde kümeye ayar vermeye çalışırken kadro atletlerini kaçış kümesine atlet yollamak için pedal çevirdiler. 6-7 kişilik küme bir kaçış gurubu oluşturdu. Ama Peloton’da suratını artırarak ön kümenin ortayı açmasını önlemeye çalıştı ve kümesi kısa müddette yakaladılar. Birebir küme bir sefer daha ön kümesi oluşturmak için tekrar atılım yaptı. Ortalarında Spor Toto Ekibi’nden Doğukan Arıkan, Ahmet Örken ve Serdar Anıl Depe’nin de bulunduğu küme Manavgat’ı artan bir tempo ile geçti.

BEYAZ MAYO’YU BRAM GİYECEK

Etabın birinci prim kapısını Hollanda Ulusal Kadrosu’ndan Diesel Bram geçti ve yarın koşulacak Kemer-Kalkan etabında Shimano’nun sponsorluğundaki Beyaz Mayo’yu giymeye hak kazandı. Doğukan Arıkan 56.2 kilometrede gerçekleşen prim kapısını birinci sırada geçmek için büyük efor sarf etti, lakin çizgiyi Bram geçmeyi başardı. Bu ortada ön kümeyle, peloton’un (Ana Grup) ortasındaki vakit farkı 1 dakikanın altına düştü.

Etabın ikinci prim kapısı 86.2’inci kilometrede gerçekleşti. Mosso’nun sponsorluğundaki Yeşil Mayo’yu alabilmek için kıyasıya bir gayret başladı. P&S Benotti Kadrosu’ndan Tobias Nolde çizgiyi birinci geçen atlet oldu ve yarın koşulacak Kemer-Kalkan etabında Yeşil Mayo’yu giymeye hak kazandı.

Etabın son prim kapısı finişe 18 kilometre kala gerçekleşti. Üç sportmen kapı çizgisine kadar büyük bir gayretin içine girdi. Son anda Nolde atak yapıp çizgiyi birinci geçen sportmen oldu. Yarınki Kemer-Kalkan etabında Türk Hava Yolları’nın sponsorluğundaki Kırmızı Mayoyu Nolde giymeye hak kazandı.

Peloton son metrelere kadar toplu halde geldi. Sürat finiş tamamlanıncaya kadar 54 kilometreye kadar çıktı. Bu fevkalade finişi Alpecin Deceuninck Kadrosu’ndan Jasper Philipsen kazandı ve Genel Ferdi Klasman birincisi olarak Turkuaz Mayo’yu giymeye hak kazandı.

58. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’una yarın 166.5 kilometrelik Kemer-Kalkan etabı ile devam edilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir