Putin, Ukrayna’nın karşı taarruzuna karşın planlarında değişiklik olmadığını açıkladı

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, “Donbas’taki atak operasyonlarımız durmuyor, devam ediyor. Yavaş bir tempoyla ilerliyorlar, lakin Rus ordusu yavaş yavaş, daima yeni bölgeleri alıyor.” dedi.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Ukrayna ordusunun karşı taarruz teşebbüslerine karşın planlarının değişmediğini belirterek, “Donbas’taki atak operasyonlarımız durmuyor, devam ediyor. Yavaş bir tempoyla ilerliyorlar, lakin Rus ordusu yavaş yavaş, daima yeni bölgeleri alıyor.” dedi.

Putin, Özbekistan’ın Semerkant kentinde yapılan Şanghay İşbirliği Örgütü doruğu sonrasında Rus basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Onlarca yıldır Batı ülkelerinde hem Sovyetler Birliği’nin hem tarihi Rusya’nın hem de bugünkü Rusya’nın çöküşü fikrinin daima olarak işlendiğini anlatan Putin, günümüzde Rusya’nın parçalanması için Ukrayna’nın kullanılması fikrinin ortaya çıktığını bildirdi.

Rusya’nın sivil altyapılarına verilen ziyanlara karşı ölçülü tepki

Rusya’nın sivil altyapılarına ziyan vermeye yönelik Ukrayna’nın teşebbüslerine karşı “ölçülü” reaksiyon gösterdiğini kaydeden Putin, Rus ordusunun kimi ihtar niteliğinde hassas hücumlarda bulunduğunu söyledi.

Rusya’da, nükleer santraller etrafında ve Ukrayna’da Rus denetimindeki bölgelerdeki “terör saldırısı” teşebbüslerinde bulunulduğunu kaydeden Putin, olayların olumsuz gelişmesini engellemek için her şeyi yapacaklarını vurguladı. Putin, “Durum bu formda gelişmeye devam ederse karşılık daha önemli olacaktır.” dedi.

“Donbas’taki akın operasyonlarımız durmuyor”

Ukrayna’daki Rus birliklerinin hareketlerine ait de bilgi veren Putin, planda yine bir düzenlemeye gidilmeyeceğini ve ana misyonun değişmediğini vurguladı.

Esas amacın “Donbas topraklarının büsbütün kurtarılması” olduğunu lisana getiren Putin, “Ukrayna ordusunun karşı taarruz teşebbüslerine karşın iş devam ediyor. Donbas’taki hücum operasyonlarımız durmuyor, devam ediyor. Yavaş bir tempoyla ilerliyorlar, lakin Rus ordusu yavaş yavaş, daima yeni bölgeleri alıyor.” dedi.

Ayrıca Putin, Rus ordusunun tam kapasite değil, yalnızca kontratlı askerleri kullanarak savaştığına dikkat çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir