Meteoroloji uyardı: 12 derece birden azalacak

Aralık ayının ortalarını geçtiğimiz bugünlerde sıcak hava dalgasının tesirini azalttı ve soğuk hava yine yurda giriş yaptı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere nazaran yurdun büyük bir kısmında sağanak tesirini gösterecek. Bilhassa kar yağışının tesirli olacağı vilayet sayısı artarken uzmanlar kuvvetli fırtınanın saatte 80 km yol açabilecek biçimde tesirli olacağını belirtti.

Yapılan en son değerlendirmelere nazaran Marmara’nın doğusu, İç Anadolu, Karadeniz, ile Tekirdağ, Balıkesir, Kütahya, Afyonkarahisar, Ardahan ve Erzincan etrafları, Çanakkale ve Kırklareli’nin doğusunun aralıklı yağışlı geçeceği kestirim ediliyor.

Yağışların Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları ile Kastamonu’nun kıyı kısımları ve Sinop etraflarında mahallî olmak üzere kuvvetli olması bekleniyor. Sabah saatlerinde ülkemizin iç kısımlarında yer yer sis ve pus olayı bekleniyor.

Yağışların ekseriyetle yağmur ve sağanak Karadeniz’in iç kesitleri, İç Anadolu ile Trakya’nın yüksek bölümleri, Bursa, Bilecik ve Kütahya’nın yüksekleri, Ardahan ve Erzincan etraflarında karla karışık yağmur ve yer yer kar halinde olması bekleniyor.

Marmara modüllü ve çok bulutlu, doğusu ile Tekirdağ ve Balıkesir etrafları ile Çanakkale ve Tekirdağ’ın doğusunun aralıklı yağışlı geçeceği iddia ediliyor. Yağışların çoklukla yağmur ve sağanak, Trakya ile Bursa ve Bilecik’in yüksek kesitlerinde karla karışık yağmur ve kar formunda olması bekleniyor. Rüzgarın kuzeydoğu istikametlerden kuvvetli ve vakit zaman fırtına (40-80 km/sa) biçiminde esmesi bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir