‘İletişim Başkanlığı’ndan AA’ya 1 milyar TL verildi’

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle birlikte açılan İrtibat Başkanlığı’ndan Anadolu Ajansı’na, son 3 yılda 1 milyar TL’yi bulan para aktarıldığını paylaştı.

Karabat, Sayıştay raporlarında yaptığı incelemeler sonucu, AA’nın yurtiçi ve yurtdışı aboneleriyle gereğince para kazandığını belirterek, aktarılan bu paranın nasıl bir muhtaçlıktan gerekli olduğunu sordu. Karabat, paranın yöntemsiz olduğunu vurguladı.

Karabat’ın toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımlar şu formda:

AKP’nin ucube başkanlık sistemi ile getirdiği İrtibat Başkanlığı’nda karanlık para alakaları gün yüzüne çıktı. Sayıştay’ın kırpılmış raporlarında dahi her şey gözüküyor.

İletişim Başkanlığı bütçesinden 2020 yılında, mal ve hizmet alımına 329.7 milyon TL harcandı. Bunun yüzde 90.5’i, yani 298.9 milyon TL Anadolu Ajansı’na verildi. AA’dan nasıl bir hizmet alımı oldu? Bildiğimiz haber ajansında bu kadar büyük bütçeli ne iş yapıldı?

Gelelim 2019 yılına… 308.8 milyon TL mal ve hizmet alımı yapılmış, bunun yüzde 88.6’sı olan 273.7 milyon TL AA’ya aktarılmış. 2019 ve 2020 raporlarında AA’ya aktarılan kaynak gösteriliyor. 2021’de ise gizleniyor.

İletişim Başkanlığı 2021’de 451.3 milyon TL’lik mal ve hizmet alımı yaptı. Bunun ne kadarı AA’ya aktarıldı, Sayıştay’ın raporunda yok. Başka yıllarda olduğu üzere yüzde 90’ı aktarıldıysa 405 milyon TL AA’ya verilmiştir.

Yani son 3 yılda Bağlantı Başkanlığı’ndan AA’ya aktarılan kaynak yaklaşık 1 milyar TL’yi buluyor. AA bu parayı alıp ne yaptı? Nasıl harcadı? Gaye AA’ya para aktarıp orada daha rahat harcamak mı? Bağlantı Başkanlığı AA üzerinden neyi gizliyor?

İletişim Başkanlığı’nda 816 işçi var. AA’dan alınan hizmet bu çalışanla yapılamıyor mu? AA’nin kamu ihale kanununa tabi olmaması Bağlantı Başkanlığı tarafından kullanılıyor mu?

İletişim Başkanlığı’ndan AA’ya aktarılan para usulsüzdür. AA, AŞ statüsünde bir şirkettir. Aslında yurt içi ve yurt dışından yüzlerce abonesi ile para kazanıyor. Neden Bağlantı Başkanlığı’ndan devasa bütçe alıyor? AA, aldığı parayı mali tablolarında ne olarak gösteriyor?

İletişim Başkanlığı için bir de farklı fon kurulmuş. Buradaki para zımnî, nereye hangi maksatla harcandığı da bilinmiyor. Buradaki inisiyatif büsbütün İrtibat Lideri Fahrettin Altun’da.

Türkiye’de AKP eliyle sansürün, baskıların arttığı bir periyodu yaşıyoruz. Medyayı denetim etmek her türlü kurum kullanılıyor. RTÜK ile TV kanalları denetim edilirken, Bağlantı Lideri Altun ile de toplumsal medya dahil tüm platformlarda operasyonlar çekiliyor.

İletişim Lideri Fahrettin Altun’a bir gün bakıyoruz Dışişleri Bakanı üzere, bir gün bakıyoruz İçişleri Bakanı üzere açıklama yapıyor. Sayın Altun, sahiden siz ne iş yapıyorsunuz? Sanki Altun bu parayı, kültürel ihtilal için mi harcıyor?

Hatırlarsanız, başkanlık referandumu sonrası Altun, “Siyasi hegemonyanız bitti, kültürel hegemonyanız da bitecek” diye tweet atmıştı. Sayın Altun sizin aklınızdaki kültürel ihtilalde kamu kaynaklarının, tüyü bitmemiş yetimin hakkının har vurup harman savrulması mı var?

Sizin kültürel hayat formunuzda kendiniz üzere düşünmeyen insanları ötekileştirecek, onları aşağılayacak mecralara kaynak aktarılması mı var? Yüz milyonlarca lira bütçeyi nerelere nasıl harcadığınızı kamuoyuna açıklayacak mısınız?

Sayın Altun, sizin devrinizde ölüye diriye küfür eden trol orduları ortaya çıktı. Bunlarla ilginiz yoksa neden bunların engellenmesi için çalışmıyorsunuz? Cevaplarınızı merakla bekliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir