Ihlamurun kilosu 540 lira oldu

Geçen yıl kış aylarından kilosu 200 TL’den satılan çiçek ıhlamurun kilosu bu yıl Samsun’da 400 TL’den satışa sunuluyor. İstanbul da ise 540 TL’den cep yakıyor.

Ihlamuru tedarikçilerden yüksek fiyata aldıklarının altını çizen aktar Semih Doğanay, “Ihlamur kâfi ölçüde var. Beşerler yeni yeni satmaya getiriyor. Fiyatı geçen seneye nazaran epey arttı. Ihlamur getiren köylü, fiyatı artırdı. Ihlamur ağaçlarının birçoğu kesilmiş. Fiyatların artmasında onun da tesiri var. Beşerler yeniden 100’er gram alabiliyorlar. Geçen yıl çiçek ıhlamurun kilosunu 200 TL’den satıyorduk. Bu sene ise 400 TL’den satıyoruz. Ihlamuru geçen yıl 100 gramlık paketlerde 20 TL’ye satarken artık ise tıpkı paketi 40 TL’ye satıyoruz. Bol çiçekli olmayan ıhlamurun fiyatı ise daha ucuz. Beşerler soğuk havaların tesirini göstermesiyle ıhlamura ilgi göstermeye başladı. Ihlamurun yanı sıra zerdeçal, zencefil, tarçın, hibisküs, adaçayı üzere eserler de satılıyor. Onların fiyatı da 100 gramlık paketler halinde 20 TL ile 50 TL ortasında değişiyor” dedi.

İstanbul’da yüzde 35 daha pahalı

İstanbul’da birtakım marketlerde çiçek ıhlamurun kilosu Samsun’a nazaran yüzde 35 artırımla 540 liradan satılıyor.

Yılbaşında epeyce tüketilen kuruyemiş fiyatlarına da artırım geldiğini tabir eden esnaf Recai Doğanay, “Yılbaşının yaklaşmasıyla kuruyemişe olan ilgi arttı. Fiyatlarda da geçen yıla oranla bir artış kelam konusu. Yılbaşlarında en çok karışık kuruyemişler ilgi görüyor. En düşük karışık kuruyemiş paketi 50 TL’den başlıyor. İçinde fındık, fıstık ve leblebi var ve kilosu 50 TL. Kuruyemiş paketlerinin içine badem, Antep fıstığı girdiği vakit fiyatlar artıyor. Yalnızca Antep fıstığı, badem ve kajunun kilosu da 250 TL’den satılıyor. Antep fıstığı, badem, fındık ve kaju karışımlı kuruyemişin kilosunu geçen yıl 150 TL’den satıyorduk, birebir paket bu yılbaşında 250 TL’den satılıyor” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir